Какво е преследването в биатлона: записи, правила и история

30.06.2019

През 1958 г. за първи път се провеждат състезания по биатлон. А през 1960 г. атлетите излязоха вече на олимпийския старт. От този момент започна история на биатлона като популярен спорт.

започнете да преследвате биатлон

Пасут на Олимпийските игри

За първи път преследването се проведе на Зимните олимпийски игри през 2002 г. в Солт Лейк Сити. А на международните състезания състезателите проведоха този тип състезания още през декември 1996 година. Бих искал да отбележа, че и два пъти някой от руснаците спечели. През ХХ век на първо място заема Виктор Майгуров, след което се отличава Олга Пилева. За съжаление в момента такива успехи не са били за дълго. Резултатите от жените от руския национален отбор са особено засегнати в преследването на биатлон.

стрелба

Какво е преследване на биатлон: Дали е преследване?

Да, има само две различни имена. Пашут от английски на руски се превежда като "преследване". И е родено популярното име „преследващо състезание“, което бързо започва да се използва в пресата. Какъвто и да е терминът, правилата са едни и същи. Нека поговорим за тях.

начало на преследване

Правила за преследване

Разстоянието за жени и мъже е различно. Ако юношите са на разстояние 7.5 км, то жените - 10, а мъже и юноши - 12.5. Биатлонистите са на 4 оборота. Всеки има 5 цели. Две стрелби се провеждат в легналата позиция, а другата стои. В случай на приплъзване, състезателят отива на 150 метра. Например, ако разрешите 4 пропускания от 5 изстрела, тогава трябва да изпълните 4 кръга от 150 метра: 4 * 150/1000 = 0.6 километра общо. Един такъв кръг от мъже тича за 20 секунди, а жените - за 25. Не толкова малко.

Група Лидер в преследването

Като цяло, преодоляване на разстоянието, дори и при мъжете, не надвишава 35 минути. Трудно е да се избягва дистанция и жени. Резултатите от преследването на биатлон винаги са били считани за един от най-непредсказуемите: вятърът и състоянието на пистата правят състезанието един вид лотария. Ние трябва да стреля, коригирани за импулси, но все още трябва да се отгатне с ски, така че те се плъзна, и не забави спортист. Какво е преследване на биатлон? Уникален вид състезание, което привлича хиляди фенове и е най-непредсказуемо в състезанията по биатлон.

Как да влезем в преследването?

Не всички атлети имат право на участие в състезанието. Изборът се базира на резултатите от предишното състезание: спринта. Неговите правила ще бъдат разгледани в следващия параграф. Трудно е да се влезе в преследването в биатлон. Какво става на състезанието за Световната купа, което всеки спортист знае. Наистина е много трудно. За да отидете в стартовия списък на състезанието, трябва да заемете място до 60 в спринта. В него участват общо 120 биатлонисти. Това означава, че трябва да влезете в 50% от най-добрите участници. Но понякога един от лидерите на световния биатлон отказва да участва, защото има друго важно правило.

Антон Шипулин по магистралата

В преследването на спортистите започват с лаг, с който завършват изпълнението в спринта. Това означава, че ако заемете 5-то място със закъснение от 43 секунди, тогава ще трябва да изчакате това време от началото на първия участник. За грешен старт фините секунди. Обикновено това е от 30 до 90 секунди, в зависимост от разликата между желаното време за започване и реалното. Така че, ако направите фалшив старт за 0.5 секунди, тогава финалната линия ще добави 30 секунди.

Селекция в преследване: спринт

Истинското предизвикателство по пътя към преследването ще бъде спринтът. Това състезание се състои от две граници, отново по всяка от петте цели. Системата за наказание за фиш е абсолютно същата като при преследването. Но разстоянието е два пъти по-малко. Следователно скоростта е важна тук. Неслучайно Мартин Фуркад, който има най-бърз курс в съвременния биатлон, многократно е печелил мъжкото преследване.

Жените застрелят стоящи

В биатлона никога няма да определите кой ще спечели. Това е свързано с промяната на времето, както и с пропуските на спортистите и със смешните случаи на пистата. Може би затова стартовите номера в спринта са избрани на случаен принцип. Това става по следния начин: първо, всяка страна декларира участници от националния си отбор (техният брой зависи от позицията на този национален отбор в общото класиране на Купата на нациите). Всеки отбор трябва да вземе всичките четири групи. Колкото по-голям е броят на групата (от една до четири), толкова по-късно ще се появи състезателят. Първите петнадесет лични биатлонисти имат право да избират всяка група. И тогава номерата в групата (в които обикновено 25 или малко повече хора) се разпределят на случаен принцип по жребий.

Pursuit Records

Така че нека започнем:

1. Най-старият победител в преследването е Бьорндален. Той спечели, когато вече бе на 41 години. Дори почти 42, никой не е избягал толкова дълго сред мъжете. В резултатите от преследването на биатлон често можеше да се види името му.
  2. Бьорндален е страхотен биатлон. По негова сметка печели преследването с най-много пропуски. Той направи 7 грешки, но все още не пропусна преднината. За да му покаже този резултат, той помогна на най-добрия ход в далечината и едно минутно предимство в началото, което бе спечелено в спринта.
  3. Сред жените също има легендарни биатлонисти. М. Форсбърг спечели 18 победи в преследвания. И като цяло, тя стигна до подиума в преследването 34 пъти.
  4. Случило се така, че спортистите, които загубиха спринта и се озоваха в преследването с огромен лаг от първите трима победители или дори от топ 6, просто не стигнаха до началото. Но има обратни случаи. Например, Жулиен Робърт е бил най-накрая в преследването си, 60. И пропастта между лидерите и него беше цял пропаст. Но това не му попречи да направи най-амбициозния пробив в историята на биатлона с 50 места и да влезе в първата десет. Това се случи на Световната купа по биатлон. Хората в преследване показват неочаквани резултати. Дори има възбуда в споровете: кой ще пропусне много пъти.

Резултатът

мъжки подиум, ляво, Мартин Фуркад

Днес знаете какво е преследването на биатлон. За да го спечелите, трябва да потвърдите нивото на уменията си в две състезания: спринт и преследване. Също така е интересно да се наблюдават пробивите на биатлонистите от края на списъка до група лидери. Трудно е да се спечели и заради стрелбата. Необходимо е да имате невероятно спокойствие и спокойствие, за да не отидете в наказателните кръгове. Всички наоколо са взискателни към участниците. Ето защо спечелването на това състезание е толкова престижно.