Руската биатлонистка Яна Романова: биография и спортна кариера

22.03.2019

Яна Романова - известен руски биатлонист, многократен победител в Олимпийските игри, Световните и Европейските първенства. След края на спортната си кариера тя се зае с коучинг и политически дейности.

Яна Романова

биография

Романова Яна Сергеевна е родена през май 1983 г. в град Курган. Когато момичето за първи път видя състезанието по ски, тя решително се превърна в професионален спортист. Наистина исках Яна да получи красиви пластмасови ски. Дори майка й, която се страхуваше, че поради чести обучения Яна ще има проблеми с академичните постижения, не може да попречи на реализирането на тази мечта.

От детството си Романова се е утвърдила като много отговорен спортист. Никога не пропускаше тренировка без основателна причина, тя ясно следваше всички инструкции на треньорите.

Първите стъпки в биатлона

В биатлона Яна Романова дойде на 15-годишна възраст. Тя започна да тренира с треньор Валерий Самсонович Кондаков. Две години по-късно, на областните състезания, треньорът Анисимов Владимир Семенович обърна внимание на младия спортист, който отведе Романов в Омск.

Яна Романова Биатлон

Тук Яна комбинира учебния процес с обучение в местен университет, където учи като спортен инструктор. Интензивните часове не бяха напразни - съвсем скоро първите успехи по биатлонните песни дойдоха при момичето.

Постижения на ниво младши

2002 донесе на Яна Романова първите постижения и слава. Тя бързо се вмъкна в първите тридесет млади жени на света. Следващата година руският биатлонист успя да спечели сребърен медал на световните първенства в спринта и състезанието по преследване.

За първи път в кариерата си Яна Романова стана победител в международни състезания. След тези победи младия биатлон започна да бъде поканен в главния руски национален отбор.

Професионална кариера

След като през 2009 г. Романова спечели бронзовия медал на световното първенство от летния биатлон, а след това получи същата награда за релетата на Универсиадата, тя започна да се състезава на етапите на Световната купа.

Дебютът Яна Романова се проведе на 6-ти етап в италианската "Антерселва". В спринта Руска жена беше тринадесета, а в преследването - двадесет и шестата. Но най-добрият резултат беше седмото място в индивидуалната надпревара на Световното първенство в Остерсунд.

Яна Сергеевна Романова През сезон 2008/09 Яна Романова не можеше да зарадва феновете си с по-добри резултати на етапите на Световната купа. Но тя все още се показваше: на европейското първенство в Уфа биатлонистът първо стана втори в спринта, а след това и трети в състезанието.

Олимпийският сезон започна много добре за Романова. Още на втория етап в австрийската Hochfilzen тя заедно със Sleptsova, Bulygina и Zaitseva спечели щафетата. След това на четвърто място в "Индивидуал" в Поклюка в Словения, а след него на второ място в щафетата на немския Рухполдинг.

Благодарение на доброто представяне, Романова се присъедини към олимпийския отбор. Но във Ванкувър той само веднъж влезе в пистата: в индивидуалното състезание тя завърши само в шестата първа десетка.

Въпреки неуспешните изяви на Олимпийските игри, Яна успя да спечели етапа на Световната купа за първи път в края на сезона. Това се случи в Ханти-Мансийск в спринтовата надпревара.

Следващите три сезона Яна Романова не можеше да стигне до подиума на етапа на Световната купа. Най-добрият резултат беше единадесетото място в състезанието по преследване във финландския Лахти.

През 2013 г. Романова започна сериозни подготовки Олимпийските игри в Сочи. Тя участва в почти всички етапи, редовно вкарваше кредити, а в Антерселва заемаше пето място в спринта.

На Олимпиадата Яна Романова за пръв път стана деветнадесета в спринта, а след това - на двадесет и третата в преследването. След това имаше неуспех в „индивида” - биатлонистът завърши само в шестата десета. Въпреки това треньорите повериха Романова на място в щафетата и не се заблудиха. Заедно със Зайцева, Шумилова и Вилухина, Яна спечели сребърен медал.

летен биатлон

След Олимпиадата в Сочи, биатлонистката проведе друг сезон. На етапите на Световната купа, тя редовно печели точки, а в експерименталната смесена естафета в Чехия Ново-Месте спечели убедителна победа. Освен това, тя спечели бронзов медал на Световното военно първенство в Боден.

През май 2015 г. Яна Романова реши да прекрати професионалната си кариера.

Спортна дейност

След като напусна биатлонните песни, Яна не се сбогува със спорта. Заема позицията на инструктор-спортист в Центъра за спортно обучение на национални отбори.

В допълнение, Яна Сергеевна Романова реши да се опита в политиката. През 2016 г. тя е регистрирана като член на предварително гласуване по дефиницията на кандидата от партия „Единна Русия” за изборите за Държавната Дума на Руската федерация. За съжаление сребърният медалист на Олимпийските игри в Сочи и тук стана вторият с повече от 18% от гласовете.