Мартин Бродер: кариера и постижения на легендата на НХЛ

26.02.2019

Мартин Бродер е бивш вратар, който е играл в Националната хокейна лига. Канадците прекара почти цялата си кариера в Ню Джърси Девилс. Мартин е роден в Канада през 1972 г., но освен канадците, той също е гражданин на Съединените американски щати.

Доминик Хашек срещу Мартин Бродър Кой е по-добър

Много често хокейните фенове го сравняваха с Хасек. "Доминик Хасек срещу Мартин Бродър - кой е по-добър?" - този въпрос през цялата кариера на легендарните пазачи предизвика конфликти между феновете на "Бъфало" и "Ню Джърси". Дори сега е трудно да се отговори на този въпрос. Двата вратаря са хокейни легенди в своите клубове, страни и в Националната хокейна лига. Те имат почти еднакво представяне във всички основни параметри за вратарите.

Започнете с кариера

Мартин Бродер е изготвен от "Девилс" от Ню Джърси през 1990 г. в първия кръг. Канадският е избран под двадесетия връх. В продължение на две години вратарят не може да влезе в основната част на "Devils" и играе за хокейния клуб "Saint-Hyacinthe Laser".

Дебютът на вратаря в Националната хокейна лига се проведе през пролетта на 1992 г., когато Мартин стъпи на леда в мач срещу Бостън. За да се осигури в основната част, да не говорим за място в старта, канадският вратар се провали, така че сезон 1992/93 той прекара в "Utica Devils".

В Американската хокейна лига Бродер изигра 1952 минути в 32 мача. В тези мачове отборът му успя да спечели 14 победи. Процентът на изпреварваните изстрели е 88,4%. Общо вратарят пропусна 131 шайба и не можеше да направи нито един "шут-аут".

Борбата за старта в "Ню Джърси Девилс"

Преди сезона 1993/94 Мартин Бродер обяви, че ще се бори за позицията на първия номер в клуба. В редовния сезон Мартин прекара 2625 минути на леда и пропусна 105 гола в 47 двубоя, побеждавайки 91.5% от ударите, нанесени на гол. В края на сезона "Devils" влезе в плейофите Купата на Стенли. Броудър изигра 1171 минути в 17 мача и отблъсна почти 93% от ударите, като направи 1 „шут-изход“.

вратар на Мартин Бърдър

След сезона Мартин изиграва 2,184 минути и отново е в състояние да направи три „измамници“, точно както преди сезона. Общо за шампионата вратарят пропусна 89 гола. Процентът на отразените хвърляния леко намалява и възлиза на 90,2%. Клубът от Ню Джърси отново влезе в плейофите. Бродър пропусна 34 гола в 20 мача, като прекара 1222 минути на леда. 3 "измамници" и 92.7% от падналия удар помогнаха на Дяволите да постигнат необходимите 16 победи и спечелиха Купата на Стенли.

13 сезона в плейофите

През сезон 1995/96 Мартин Бродър стана първият брой на отбора. 91.1% от отбелязаните голове, 6 „нулеви“ игри и 2.14 допуснати гола средно за мача са представянето на вратаря през първия му пълен сезон. Високите резултати на канадския вратар не помогнаха на отбора да влезе в плейофите.

От сезон 1996/97, Devils са били в плейофите 13 пъти подред. Статистиката на Мартин Бродер за целия този период е на почти постоянно ниво. Средно на 2 мача той загуби около 2 шайби, което отразява повече от 91% от ударите, нанесени на целта му.

биография на мартин бродер

През 2000 г. Devils и Broder изиграха 23 мача в плейофите, в които отбелязаха 16 победи и отново спечелиха купата на Stanley. Бродер пропусна средно по 1.6 гола на мач. Година по-късно показателите на Мартин в плейофите се влошиха. Той пропусна 52 гола и успя да отбие по-малко от 90% от ударите. В резултат на това дяволите не успяха да защитят титлата, като загубиха в последната серия в седем двубоя.

През 2004 г. Devils не успяха да спрат играта, като загубиха 1-4 в първия кръг. Но година по-късно Мартин Бродер успя да вдигне Купата на Стенли над главата си за трети път в кариерата си.

Край на кариерата

През 2004 г. делата на "Ню Джърси" престанаха да вървят добре. Проблемите в защитата накараха Бродер да пропусне повече шайби с висок процент парирани изстрели. В плейофите отборът не можеше да надмине втория кръг. И според резултатите от редовния сезон 2010/11, отборът изобщо не можеше да се класира за нокаут кръга. Личното представяне на Мартин Бродер също започна да се влошава. Но въпреки всичко, през 2012 г. Ню Джърси Девилс успяха да стигнат до финала на Купата на Стенли. За съжаление, победата във финалите се провали.

От сезон 2012/13 до сезон 2014/15, Бродър изигра само 75 мача на леда. В миналия сезон легендарният вратар излезе на леда само седем пъти. През януари 2015 г. Мартин Бродер реши да прекрати спортната си кариера.

почести

Биографията на Martin Brodeur има голям брой финали, които са имали както положителни, така и отрицателни резултати. Като част от канадския отбор, Бродер спечели два златни медала на Олимпийските игри - през 2002 и 2010 година. През 1996 и 2005 г. канадците успяха да станат сребърни медалисти на световните първенства, а през 2004 г. хокейните играчи от страната на кленовите листа спечелиха Световната купа.

статистика на Мартин Бродър

Като част от Дяволите, Мартин печели Източната конференция пет пъти, а Купата на Стенли три пъти. Само през 2001 и 2012 г. Ню Джърси не успя да спечели последния кръг на плейофите след триумфа в полуфиналите на НХЛ.

През 2003, 2004 и 2007 г. Бродер се присъединява към Първия национален отбор на НХЛ за всички звезди, а през 1997, 1998, 2006 и 2008 г. - Втори национален отбор. Освен това той е деветчлен член на НХЛ All-Star Game.

записи

Вратарят Мартин Бродер държи рекорда в много категории. Той успя да получи 691 победи в НХЛ, което е най-добрият показател сред всички вратари на най-силната хокейна лига в света. Той е първият вратар, спечелил 600 победи в лигата и най-младите, които спечелиха 300, 400 и 500 победи в НХЛ. Канадците успяха да реализират 125 "измамници" за кариерата си, което също е най-добрият показател сред всички вратари.

Отборът на Бродер спечели 30 мача в редовния сезон в продължение на 12 години поред и 35 боя в 11 сезона подред. В продължение на седем години "Devils" успяха да спечелят 40 срещи през всеки сезон. В допълнение, Мартин Бродер е автор на уникално постижение за вратаря - той успя да вкара решаващ гол в дуел.

martin broder

Бродер и МакКул имаха три сухи мача в финалните плейофи. Това е най-добрият показател сред всички вратари в историята на НХЛ. Бродър също така успя да направи "шут-аут" в решаващия мач от финала на Купата на Стенли.