Гимнастичка Яна Кудрявцева: биография, постижения, награди и интересни факти

27.03.2019

Художествената гимнастика е спорт, в който спортните жени започват кариерата си много рано и в крайна сметка едва преминават 20-годишната марка. Нараняванията, тежките натоварвания вършат работата си. В лицето на момиче като Яна Кудрявцева, в последно време ритмичната гимнастика е загубила един от най-добрите спортисти.

Поради сериозно нараняване на крака, момичето завършило със спорт, само за да достигне деветнадесетгодишна възраст. Въпреки това, за краткото време, в което тя блестеше, Яна Кудрявцева стана многократен световен и европейски шампион, олимпийски медалист и остана в паметта на любителите на спорта като един от най-елегантните гимнастички.

От басейна до фитнес залата

Героинята на историята е роден московчанин, роден през септември 1997 година. Много често децата на известни спортисти повтарят съдбата на родителите си и посвещават живота си на спорта. Не избяга тази съдба и Яна Кудрявцева. Гимнастиката обаче не се превърна веднага в окупирането на бъдещия шампион.

Дъщерята на известния плувец Виктор Кудрявцев, тя първоначално отиде да плува в група от общо развитие. Яна Кудрявцева Въпреки това, на четири години момичето се дава в секцията за художествена гимнастика. Бащата на Яна, като бивш спортист, разбираше какви луди натоварвания очакват дъщеря му в спорта и първоначално се противопоставяше на сериозното й участие в този бизнес. Треньорите обаче успяха да го убедят, че Ян има голямо бъдеще и се съгласи. Коучинг екипът на легендарния Винер Усманова взе друг супер-талантлив състезател под негова грижа.

Джуниър Ачийвмънт

Още на 11-годишна възраст Яна Кудрявцева, чието тегло и височина винаги са били близки до идеалния за художествена гимнастика (в разгара на кариерата си с височина 170 см, спортистът тежи 47-48 кг), започва да участва на младежки състезания. Още от самото начало тя преподаваше на всички своите победи. Има златни награди на състезания в Дмитров, Самара и Казан.

От 2011 г. Яна Кудрявцева започва да представлява знамето на Русия в чужбина. През същата година, паралелно със състезанията по сенорок на етапа на Световното първенство, имаше и състезания сред младежите. Яна Кудрявцева - гимнастика Говорейки с Averins, момичето спечели отборното състезание. На тази награда, Яна добавя индивидуално злато в упражнения с обръч и клубове.

През 2012 г. спортистът участва в младежкото европейско първенство. Отново победата в състезателните отбори и в придатъка - злато в упражненията с топката. Също така за сметка на Яна Кудрявцева - младежката световна купа, спечелена в Пезаро.

Най-младата прима на художествената гимнастика

Тя започва кариерата си за възрастни през 2013 година. На един от етапите на Гран При се проведе Москва, Яна Kudryavtseva в движение победи в all-around, упражнения за топка и клубове. На тези награди добавя бронз за обръча. Яна Кудрявцева - художествена гимнастика

През същата година Яна поставя ново постижение в художествената гимнастика, като става най-младият спортист, който някога е спечелил в такива турнири. Това се случи, когато гимнастичката спечели турнира, който се проведе в София. Яна Кудрявцева стана първата в многоборството, побеждавайки около любовницата на турнира Силвия Митева и съотборника си Маргарита Мамун. Имаше и победи в упражнения с обръч и клубове, а в допълнение - бронз за лентата.

Бие Алина Кабаев

Първият световен шампионат беше истински тест за Яна Кудрявцева. По време на спектакъла с касетата музиката непрекъснато се прекъсва, което може да изведе младия спортист от коловоза. Това обаче не попречи на Яна да покаже най-добрия резултат и спечели златен медал. Освен това тя зае първото място в упражненията с клубове и добави злато за златните награди за топката и обръча. Яна Кудрявцева тегло

Най-важното събитие се случи във финалния многобор. Яна Кудрявцева, която дори не беше на 16 години, победи всички опитни момичета и стана абсолютен шампион на света. Така тя надминава легендарната Алина Кабаева, превръщайки се в най-младия световен шампион в многоборството.

През следващия сезон Яна Кудрявцева започна не толкова гладко. Вместо победи, към които всички вече са свикнали, следвани от сребърни и бронзови медали в първите етапи на Световната купа. Въпреки това, според Ирина Винер, тя все още е един от лидерите на националния отбор с Маргарита Мамун. До средата на сезона тя продаде сериозно и започна отново да взема награди един след друг.

Световното първенство в Турция беше ярък финал тази година, когато Яна спечели до пет златни медала, включително и в многостранно, като повтори миналогодишния триумф. На същия турнир гимнастикът получи специална награда като най-елегантния спортист.

Олимпийски сезон

В края на 15-тата година Яна Кудрявцева сериозно нарани крака си и се възстановява дълго време. Поради това тя постепенно влезе в олимпийския сезон, ограничавайки участието й в изпълнения. Въпреки това, тази година тя печели златни медали от Световната купа в Ташкент, Казан, София.

От 2013 г. на първия ред от класацията на най-силните гимнастички неизменно се оказва Яна Кудрявцева. Олимпийските игри през 2016 г. трябваше най-накрая да й осигурят титлата на най-силния "художник" на четиригодишния период.

Въпреки това, както през 2000 г. в случая на Алина Кабаева в Сидни, тук се намесва фатален инцидент. Точно като Кабаева през 2000 г., Кудрявцева се смяташе за главен фаворит на състезанието. Въпреки това, в края на упражненията с боздуган тя признава загубата на темата. Яна Кудрявцева олимпиада Тази грешка струваше първото й място. Кудрявцева остави Рио само със сребърен медал.

Завършване на кратка, но ярка кариера

В един от турнирите през 15-тата година Яна получи сериозно нараняване на крака. С тези щети отиде на Световното първенство в Щутгарт, където чрез болка спечели пет златни медала. Едва в края на състезанието отишла в клиниката, където била диагностицирана с фрактура на една от костите на стъпалото.

След като се възстанови, Яна Кудрявцева успя да участва на Олимпийските игри, където успя да спечели сребърни медали.

След това лекарите открили, че с нея може да се случи такова нещастие с десния крак. През ноември Ирина Винер вече заявява, че нейният отдел може да завърши кариера. В края на годината спортистът уведоми Международната федерация по гимнастика. Така приключи блестящата кариера на една от най-силните гимнастички на последните времена.