Даурен Куруглиев - шампион по европейска борба за свободен стил

19.03.2019

Dauren Kurugliev, член на руския отбор по борба с фристайл, е играл второстепенни роли в теглото на 86 кг за няколко години, но през 2016 г. направи драматичен качествен скок в своето развитие и спечели няколко престижни турнира подред, последният от които беше Европейското първенство за 2017 г. Лезгинският спортист току-що влезе във времето на разцвета си и се очаква да доминира в теглото му през следващите години.

начало

Даурен Куруглиев е роден в Дербент, в Дагестан, през 1992 година. Като дете момчето имало някой, с когото да се равнява в собствения си род: Магомед Куруглиев беше чичото на Даурен, който спечели бронзов медал на Световното първенство през 2005 година. Дори името на момчето бе дадено в чест на Даурен Атамкулов - треньорът, който направи Магомед победител в световните първенства.

даурен куруглиев

При такива роднини и дори в Дагестан е било невъзможно да се занимава с какъвто и да е друг спорт, освен борбата със свободен стил. Даурен Куруглиев, чиято биография е предопределена, започва да учи в борбата със своя брат Арсен на 8-годишна възраст.

В детството и младостта си племенникът на световния победител не се открояваше сред връстниците си, затова в търсене на нов тласък за напредък от петнадесетгодишно дете се премества в Ставропол, където започва да работи в местното олимпийско резервно училище.

Джуниър период и завръщане у дома

Даурен Куруглиев представи вярно родния си УОБ на различни младежки турнири, отнемайки оттам награди и награди. Въпреки това, той не е бил един от най-добрите борци на страната в своята възраст, оставайки в сянката на по-успешните си връстници. Едва през 2011 г. на руското младежко първенство Даурен Куруглиев успя да спечели злато, но не успя да се присъедини към националния отбор, тъй като тези състезания бяха финални в младежката му кариера.

През 2012 г. лезгианският борец постигна първото голямо постижение на ниво възрастен. Дарън Куруглиев неочаквано за всички взе бронзова награда на име Гран При Иван Яригин, в Красноярск.

Скоро след успеха на сибирския турнир, дагестанците решили да се върнат в родината си и се преместили в Махачкала, където започнал да тренира в спортното училище "Динамо".

куруглиев даурен борба със свободен стил Тук той вървеше гладко и година след година започваше да краде до водещата група бойци в страната. Авторитетният наставник Майрбек Юсупов, който взе подкоравения борец под крилото си, изигра значителна роля в това.

Стъпка напред два назад

В продължение на няколко години Даурен Куруглиев е на второ и трето място в теглото си, като редовно спира в ранните етапи на големите състезания. Той е пети в руския шампионат през 2014 г., прави го по-лошо след година, отпадайки от турнира в 1/8 финалния етап. Отделни местни успехи се случиха в родната земя на Северен Кавказ, където Дарън Куруглиев се чувстваше по-уверен.

По-специално, той спечели сребро на Купата на Кадиров през 2013 г., беше бронзов медалист на Междуконтиненталната купа, проведен в Хасавюрт през 2014 година.

Определена промяна се случи през 2015 г., когато за втори път в живота си лесгинският борец бе сред победителите в представителния турнир на Мемориалния турнир Иван Яригин.

Серия Win-win

До 2016 г. Даурен Куруглиев спечели увереност в своите способности и неочаквано за всички спряха да забелязват опоненти на борда. Неговата фантастична победна серия започна. 12 март 2016 с участие в малък турнир, проведен в Бурятия и продължил повече от година, над четиридесет срещи.

До 2017 г. дагестанците спечелиха мемориала на Али Алиев, спечелиха турнира "Яригински" и спечелиха правото да играят на европейското първенство 2017. Преди континенталното първенство имаше представителни състезания в Турция, където главният фаворит беше сребърният медалист на олимпиадата в Рио Селим Яшар.

Руски шампионат на Даурен Куруглиев

Малко преди това Даурен имал друг настойник, който неочаквано станал негов бивш състезател на килима, Абдулашашид Садулаев, който отворил училище за борба за себе си и поканил Куруглиев да представлява своя клуб.

Така, за Турция за последния турнир преди Европейското първенство, Даурен караше изключително за злато и не губеше сърцето си под силния натиск на щандовете, които трескаво подкрепяха децата им. По пътя към финала той свали трима турски състезатели и изглеждаше много уверен преди основната борба. Любимият на обществеността, Селим Яшар, стана негов съперник, но Даурен Куруглиев уловил кураж и видните турци не можеха да му помогнат.

Европейско първенство

Лезгианският борец приближи европейското първенство в пълна бойна готовност. В ранните етапи на турнира той победи съперниците си с голямо предимство, без да остави шансове на Словакия Борис Макоев и унгарският Ищван Вереб. В полуфиналите обаче го очакваха сериозни изпитания.

Представителят на Грузия Dato Marsagashvili в хода на срещата придоби инициативата и прехвърли хода на борбата под своя контрол. Само три секунди преди края на битката Даурен Куруглиев успя да се превърне в решително приемане, което му осигури победа с резултат 4: 2.

На финала Дагестани излязоха срещу Александър Гостиев, осетински борец, който започна да играе за Азербайджан заради невероятната конкуренция в руския отбор. Dauren имаше предимство в това своеобразно севернокавказко дерби, но в един от моментите на двубой той удари носа си в главата на противника. Поради тежко кървене, срещата е спряна и Dauren е на ръба на поражението, защото според новите правила времето за подпомагане на бореца е ограничено до три минути, в противен случай, с продължително кървене, той е отстранен от битката.

биография на даурен куруглиев

Въпреки това, треньорът на националния отбор Дзамболат Тедеев решително пъхна китката си с памучен тампон, а той се върна на килима, уверено донесъл срещата до победа с резултат 6: 0.

Днес, Даурен е само на 25 години, и той е пълен с желание, силата да царува в теглото си повече от една година.