Анатолий Бишовец: биография, дата на раждане, семейство, футболна кариера и ревюта

23.03.2019

Анатолий Бишовец - популярен съветски футболист, който играе позицията на нападателя. Известен също като треньор, който работи както в съветско време, така и в съвременна Русия. Той има титлата Заслужил майстор на спорта и треньор на Съветския съюз.

Биография на спортиста

Анатолий Бишовец е роден на 23 април 1946 година. Той е роден в Киев. Той е бил ученик на местното футболно училище, известно като "Младият Динамо". Там той за пръв път започва да свири под ръководството на Николай Фоминих и Николай Мелниченко.

В екипа за възрастни за първи път е през 1963 година. Беше Динамо Киев. В този клуб той прекара цялата си кариера. На полето Анатолий Бишовец често се открояваше сред съотборниците си поради уникалните си индивидуални качества. Това е измамна компания трикове, филигранна техника, често предпочитат да победи противника един-на-един, вместо да предава топката на партньор, за което той е многократно критикуван.

През 60-те години Анатолий Бишовец е смятан за един от най-добрите дрибъри в съветския футбол. В атака за Киев "Динамо" играе в чифт с друг изключителен нападател на времето, Владимир Muntian.

В Динамо Киев футболистът Анатолий Бишовец играе десет години. През това време той прекара на терена 139 мача, в които отбеляза 49 гола.

Клубни заглавия

Футболист Анатолий Бишовец

Първото заглавие в биографията на Анатолий Бишовца се появява още през 1964 година. Като част от своя клуб той успя да спечели Купата на Съветския съюз.

Неговият клуб започна борбата с 1/16 финал, където не безпроблемно успя да победи "Нефтеносец" от Фергана с резултат 1: 0. Тогава дойдоха победите на „Нефтеносец” от Баку (4: 1), Ярославъл „Шинник” (3: 1).

В полуфиналите московският "Спартак" издържа упорито съпротивата на киевците. В първия ден победителят не можеше да бъде идентифициран дори по резултатите от допълнителното време, а поредицата от наказания по това време все още не беше предвидена от правилата. Ето защо на следващия ден се състоя преиграване, в което Динамо спечели в грандиозен обмен на огън - 3: 2.

Във финала, киваните се биха с "Крилата на Съветите". Бишовец не стигна до основния отбор, а единственият гол на Виктор Каневски на 17-та минута реши съдбата на мача.

Изяви в шампионата на СССР

През 1966 г. Бишовец за първи път печели златните медали на СССР като част от Динамо Киев. Клубът на героя на нашата статия се оказа по-силен от конкурентите си, побеждавайки сребърните медалисти на Ростовския СКА с 9 пункта.

През 1967 и 1968 г. киевляните отново спечелиха шампионата, издавайки поредица от три триумфа подред. След прекъсване от няколко години хората от Киев спечелиха съветското първенство през 71-та година. Бишовец става четирикратен шампион на страната.

На европейската сцена

Кариерата на Анатолий Бишовца

През всичките тези години Бишовец остава един от най-големите голмайстори на отбора, светещ не само на вътрешния, но и на международната сцена. Дебютът му в европейската купа се състоя през 1967 година.

Kievans започна с конфронтация с шотландски "Селтик". Гост, съветските играчи спечелиха 2: 1, а домакинският мач бе намален с 1: 1.

Още във втория кръг скромният полски “Гурник” прекъсна победителния поход на съветския шампион. "Динамо" неочаквано загуби у дома 1: 2, а домакинството завърши с равен резултат 1: 1.

През 1968 г. жителите на Киев отказаха да участват в турнира, наред с други източноевропейски клубове, затова протестираха срещу поставянето им по двойки.

През 1969 г. екипът на Киев успешно премина първия кръг, побеждавайки виенската “Австрия” (2: 1, 3: 1), но на следващия етап загубиха от италианската “Фиорентина” (1: 2, 0: 0).

През 1972 г. Анатолий Бишовец, чиято снимка е в тази статия, последно изиграна в европейската купа. Отборът му в първия кръг отново се срещна с австрийците, побеждавайки "Wacker" 1: 0 на парти и 2: 0 у дома. Във втория кръг полският гурник беше победен (2: 0 и 1: 2). В 1/4 финала Реал Мадрид пристигна в Киев. Играта завърши с равенство 0: 0, а испанците спечелиха 3: 0 в голям мач на Сантяго Бернабеу.

Кариера в националния отбор

Бишовец започва кариерата си в СССР през 1966 година. Като цяло той изигра 39 мача в националния отбор, в който отбеляза 15 гола.

През 1968 г. той е част от националния отбор на СССР за Европейското първенство в Италия. В квалификационния мач за този турнир героят на нашата статия отбеляза един от най-красивите цели в кариерата си. На 36-та минута в мача с Австрия той удари целта с „странични ножици“, като направи резултата 2: 0. В резултат на това играта завърши с резултат 4: 3 в полза на националния отбор на Съветския съюз.

В решителната конфронтация за правото да играе на еврото националният отбор на СССР се срещна с унгарците. Първият мач в Будапеща бе загубен 0: 2. В двубоя за връщане в Москва, Бишовец бе вкарал третия гол срещу опонентите си, получил билет за турнира за отбора.

Бишовец е бил приятел с известния музикант Владимир Висоцки, който дори има редове за този известен спортист. На еврото националният отбор на СССР изигра в полуфинална равенство с италианците. Тъй като серията не е предвидена от правилата, финалистът на турнира се определя чрез жребий. Късметът беше на страната на нашите съперници. В мача за трето място съветските играчи загубиха от англичаните 0: 2.

Световно първенство

Един от основните турнири в кариерата на Бишовца бе световното първенство, което се проведе в Мексико през 1970 година.

Съветските футболисти играха в първия мач с домакините на турнира. Отчетите в тази конфронтация никога не бяха отворени. Тогава белгийският отбор 4: 1 бе победен, Бишовец направи двойно. И двете без отговор получиха героя на нашата статия и портата на екипа на Ел Салвадор.

В 1/4 финалите съветските футболисти се качиха на националния отбор на Уругвай. След упорита борба без гол в главното време, съдбата на победителя беше определена от гол на Виктор Еспарго на 117 минути.

Бишовец е бил приятел с известния музикант Владимир Висоцки, който дори има редове за този известен спортист. Те се намират в песен, наречена "Говори с жена ми след Световната купа".