Алия Мустафина: биография и личен живот

04.05.2019

Мустафина Алия Фаргатовна - Руски спортист, гимнастичка. Тя многократно е печелила световни и европейски първенства. Понесе сериозни наранявания. През 2012 г. е обявена за спортист на годината в Руската федерация (гимнастика). През 2016 г. Алия Мустафина се ожени. Заслужил е майстор на спорта на Руската федерация. Алия е една от най-добрите съвременни гимнастички.

детство

Мустафина Алия е родена на 30 септември 1994 г. в Егорьевск. Нейната майка, Елена Анатолиевна Кузнецова, е учител по физика. Бащата, Фархат Мустафин, е професионален греко-римски борец. Когато Алия се роди, той работи като треньор в ЦСКА. Мустафина има по-малка сестра, Наила. Тя също прави гимнастика и вече е станала майстор на спорта. Сестрите имат дядо по майчина линия и баба от Московска област и баща от района на Нижни Новгород. Алия Мустафина

образуване

Алия Мустафина, като всички, завършва гимназия. След това влезе в спортен университет. Но тя не иска да бъде треньор в бъдеще. Докато изборът на университета беше успешен, като шампионът успя да комбинира обучение, състезание и учене. Алия разбира, че висшето образование ще бъде полезно за нея в бъдеще. Първоначално ще може да работи като треньор, а после може би ще намери нещо общо с нея.

Първо обучение

Шестгодишният Алия е доведен в секцията за гимнастика от баща си. След малко започна да печели победи в първите си състезания. На третата олимпиада Алия получи едновременно пет златни медала. Но скоро ще се откажат от обучението. Причината е кавга с треньора Д. Камалова. След известно време Алия се върна към обучението си. Но за новия треньор - Александър Александров. Млад спортист намери общ език с него. Алия Фаргатовна Мустафина

В младшата група

През 2007 г. Алия Фаргатовна Мустафина участва на неофициални младежки състезания в Йокохама. Оттук тя донесе пет сребърни медала, давайки 5 златни на Ребека Брос. През 2008 г. в Клермон-Феран, на Европейското първенство, Алия зае първо място в отборния турнир, а среброто в състезанието на всички.

Възрастна кариера

През 2009 г. в шампионата на Русия спортистът получи злато, вторият такъв медал - за отборни състезания. В индивидуално класиране се класират 1, 2 и 3 места. На Купата - спечели в многобор. Тези състезания се класираха, но тъй като Алия още не беше на 16 години, тя не можеше да стигне до Световната купа. сватбата на mustafina

От Световната гимназия Мустафина донесе 5 златни медала и едно сребро. След дълга почивка тя започна отново да се състезава само от 2010 г. На европейското първенство Алия Мустафина взе златни и два сребърни медала. В Ротердам като част от отбора участваха в турнира за Откритото първенство на Япония.

Мустафина стана член на отбора, който трябваше да се състезава на Световното първенство през 2010 г. Тя спечели два златни и три сребърни медала. През 2011 г. тя свири в Джаксънвил, където зае второ място. В Париж стана първият в трите вида на всички. През 2013 г. получава златен медал в Москва. Алия Мустафина и Алексей Зайс

нараняване

8 април 2011 г. беше лош ден за Алия. На Европейското първенство спортистът получи нараняване на крака. Алия се приземи лошо след свод. Изнесете автобуса от платформата с нея. Поради нараняване тя бе отстранена от по-нататъшна конкуренция.

Немски лекари прегледаха Алия и го диагностицираха с разкъсване на кръстната връзка на лявото коляно. Изисква се операция. Той се проведе на 13 април в специална клиника. След операцията е необходима дългосрочна рехабилитация. В резултат на това Алия Мустафина пропусна Световната купа и започна да тренира отново само три месеца след контузията.

Мнозина се чудеха колко бързо Мустафина се възстанови, тъй като нараняването беше много тежко. Андрей Родионенко смята, че сега Алия ще се страхува от изпълнения и това дори няма да му позволи да поддържа постигнатото ниво на умения. Но Алия беше сигурна, че няма страх и никога няма да го направи. Сватбата на Алия Мустафина и Алексей Зайцев

Олимпийски игри 2012

Всъщност спортистът скоро се възстанови напълно. През 2012 г. Олимпийските игри се проведоха в Лондон, където Алия се отличава отново, печелейки следващото злато, сребро и бронз. В резултат на това спортистът стана най-титулованата руска жена. Президентът на Русия В.В.Путин, министърът на спорта В.Мутко и ръководителят на Татарстан поздравиха шампиона за постигнатия успех. Р. Минниханов. В интервю Алия каза, че няма да се откаже от гимнастиката и ще продължи да се подготвя за следващите олимпийски игри в Рио де Жанейро.

2013-2014 година

Няколко дни преди състезанието, шампионът улови лош студ. Лекарите й позволиха да участва в Универсиада 2013, но трудността беше, че Алия пропусна седмица на обучение. А спортистът още веднъж доказа своя професионализъм, като спечели златно и второ място.

Алиа Мустафина също участва в световното първенство през 2013 г. В последния ден тя беше на 4-то място. Но тя успя да спечели две бронзи. А в последния ден Мустафина спечели още едно злато. През 2014 г. на Европейското първенство в София спортистът отново получи бронз. През юни тя имаше операция на глезена в Германия. Рехабилитацията отне месец. Но през август Мустафина отново спечели още една победа за Купата на Русия. И тогава шампионът трябваше да лекува гърба си в Германия. Алия Мустафина се ожени

характер

Валентина Родионенко, старши треньор на руския национален отбор, смята, че характерът на Алия е доста сложен. Но има много добро качество: ако е необходимо, бързо се сглобява. Треньорът Александър Александров е сигурен, че всички шампиони имат сложни символи. Но той не обича успокоителното. И все пак, Алия е различна от останалите. Тя е най-трудният ученик. Бащата на Алия се съгласява с треньорите, но добавя, че най-голямата му дъщеря е едновременно уязвима.

Личен живот

Личният живот на един шампион е доста романтичен. Алия Мустафина и Алексей Зайцев се срещнаха през есента на 2015 г. Те са на същата възраст. Запознаване с млади хора в болницата. Избраният от Алия е спортист и двамата се възстановяват от наранявания. Роман придоби бързо развитие.

Но със сватбата младите хора не бързат. Тяхната любов беше изпитана от времето. Срещите бяха редки - между тренировки, състезания - и продължиха цяла година. Това не попречи на факта, че Алия и Алексей живеят в различни градове. Но най-накрая дойде новината, че една година след срещата ще се проведе сватбата на Алия Мустафина.

Нейната избрана все още няма толкова много награди, колкото любимата си. Но той вече заема първите места на европейското и руското първенство. Докато неговата възраст в бобслея е равна на младшата. Така че младите хора все още имат много време да завладеят спортния Олимп. Сватбата на Алия Мустафина и Алексей Зайцев се състоя на 3 ноември 2016 г.

Младите, както искаха, не започнаха да организират великолепен празник. Всичко беше скромно, у дома. Сватбата се състоя в родината на Алексей, в Краснодар. Доскоро не само медиите, но дори и треньори и приятели не знаеха за това. Любителите на щастливи събития остават в тайна до последния.