Александър Семин, хокеист: снимка, биография, личен живот, спортни постижения

25.02.2019

Александър Семин е известен хокеен играч. Два пъти стана световен шампион, играейки на позицията на крилото. Той играе в Русия и Националната хокейна лига, в момента в полза на VHL екипа "Сокол" от Красноярск.

Биография на хокеиста

Хокейният играч Александър Семин

Александър Семин е роден в Красноярск. Той е роден през 1984 година. Хокейът се увлече в училище, играеше за младежкия отбор на местния "Сокол". В спорта той демонстрира талант и всеотдайност, които носят плодове. Избра кариера като професионален спортист.

При възрастния хокей Александър Семин дебютира през 2001 година. Той завърши представянето си за младежкия отбор, започвайки да играе във Висшата лига в Челябинск "Трактор". Още в дебютния сезон хокейният играч Александър Семин стана основен играч, като изигра 46 мача на корта. В източната зона "Трактор" заема 9-то място, без да претендира за повишение.

Дебют в Суперлигата

Александър Семин се проявява толкова добре, че е поканен в Суперлигата на клуба. През 2002 г. героят на нашата статия започва да се застъпва за Толиати "Лада". В дебютния сезон той хвърля 10 гола, дава 7 асистенции, показва ярка и полезна игра.

Самата Лада се представя доста успешно, завършвайки на 5-то място в редовния сезон. В 1/4 финалите Толиати победи Казан "Ак Барс" в серията до три победи. Първо, той губи две поредни срещи (първо в дузпи и след това в извънреден труд). Но след това те сравняват резултата в сериите (3: 1 и 3: 0), а в решаващия мач те спечелят 4: 3 в допълнителното време.

Само в полуфиналите, отборът Семин загуби от Ярославъл Локомотив с резултат 0: 3 от серията. В резултат на това той спечели бронзови медали, побеждавайки Омск Авангард в мача за трето място - две победи със същия резултат 4: 1.

На 19-годишна възраст хокеистът Александър Семин дебютира за националния отбор на Световното първенство. Но за руския отбор той се проваля, в четвъртфиналите руснаците са победени от чехите 0: 3. Семин стреля с 3 гола в 7 мача и дава две асистенции.

Пътуване през океана

Напред Александър Семин

Талантливият млад нападател Александър Семин забеляза в САЩ. През 2003 г. дебютира в НХЛ в отбора „Вашингтон Кепиталс”.

Неговият отбор е неуспешен, заемайки последното място в Югоизточната дивизия, което не е случаят с Семин. Той печели 22 точки, вкара 10 гола и даде 12 асистенции.

Докато НХЛ обявява локаут, Семин играе за "Лада" в Толиати, а следващият сезон започва и там. "Лада" вече не е толкова успешна, както преди няколко години, клубът изпитва финансови затруднения. Някои играчи напускат, но Семин не може да направи това, тъй като е член на руската армия.

Само чрез съда той успява да сключи договора с „Лада” и да се премести в „Химик” от Митищи, с когото заема 6-то място в редовния сезон. "Химикът" стига до 1/4 финалите, където губи серията до Ярославъл "Локомотив" 1: 3 (2: 4, 2: 3, 5: 1, 2: 3).

Кариера в НХЛ

Биография на Александър Семин

В НХЛ, Александър Семин се завръща през 2006 година. В продължение на шест поредни сезона той защитава цветовете на клуба на Washington Capitals, в който веднъж дебютира в чужбина. Двойки с Александър Овечкин, заедно те стават лидери на атаките.

През 2008 г. екипът на Семин най-накрая отиде в плейофите, като спечели Southeast Division. В 1/8 финала губи в серията до 4 победи, "Philadelphia Flyers" 3: 4.

През 2009 г. Вашингтонските столици спечелиха 1/8 финалите на Ню Йорк Рейнджърс с резултат 4: 3 в серията. В четвъртфиналите отстъпва в седем мача, "Pittsburgh Penguins". Този сезон става един от най-успешните в кариерата на Семин. Той ще го направи два пъти в четвъртфиналите на НХЛ, но няма да може да стигне до полуфиналите с екипа си.

През сезон 2009–2010 г. Семин определя личния си рекорд в чужбина, като спечели 84 точки, хвърля 40 гола и дава 44 асистенции.

През 2012 г. “Вашингтон” не удължава договора със Семин, следващите три сезона, за които играе "Каролина Хърикейнс". Никога досега не е влизал в плейофите.

Световно първенство по хокей 2008

Александър Семин в руския отбор

Семина редовно се обаждаше в националния отбор. През 2008 г. с отбора той отива на световния шампион в Канада. В груповата фаза руснаците уверено се справят с италианците (7: 1), Семин прави двойно. След това в продълженията, чехите победиха 5: 4 и датчаните победиха 4: 1.

Във втория групов етап националният отбор започва с упорита среща с белорусите, която завършва с равенство 3: 3. Победата може да бъде постигната само в сериите дузпи. Тогава той бие шведите 3: 2, Семин отбелязва 1 шайба, а швейцарците 5: 3. В плейофите руският отбор отива от 1 място.

В четвъртфиналите руснаците не оставят шанс на швейцарците да ги победят с резултат 6: 0. Финландците стават претенденти за финалите, отново „суха” победа - 4: 0. На финала нашият екип се среща с домакините на турнира. Още във втората минута на първия период Семин отваря скока, но канадците успяват да се възползват от инициативата, те водят до пауза 3: 1. В самото начало на втория период Семин начертава двойно, но канадците отново вкарват 4: 2 преди последния период. В решаващите 20 минути Терещенко и Ковалчук ​​сравняват резултата, а в извънредния труд Ковалчук ​​реализира мнозинството. Семин става световен шампион по хокей.

Семин хвърля 6 шайби на турнира и дава 7 асистенции.

Златна двойка

Успехът на Александър Семин

В биографията на Александър Семин 2012 г. става забележителна година, когато той отново печели световното първенство. Този път двете страни вземат турнира едновременно - Финландия и Швеция.

В груповата фаза руският отбор печели всичките 7 мача: 5: 2 срещу Латвия, 4: 2 срещу Норвегия, 2: 0 срещу Германия, 3: 1 срещу Дания, 7: 3 срещу Швеция, 2: 0 срещу Чехия и 4: 0 срещу Италия.

В четвъртфиналите имаше още една уверена победа - 5: 2 над Норвегия. В полуфиналите руснаците разбиха финландците 6: 2, а в решаващата среща те се противопоставят на словашкия национален отбор. В дебюта на Варламов пропуска шайбата. В 10-та минута резултатът сравнява Семин, а в 36-тата минута бе отбелязан още един гол, което направи резултата 4: 1. Резултатът - победата на руснаците 6: 2.

На Олимпийските игри

Кариера Александър Семин

До 2014 г. Семин вече не е играч в основния отбор, така че първоначално той не попада в броя на участниците в олимпиадата. Но когато Сергей Соин се нарани, героят на нашата статия все още се нарича.

Руснаците започнаха домашна олимпиада с уверена победа над Словения (5: 2), но след това загубиха от американците в дузпи, като спечелиха само 1: 0 в дузпите, заемат второ място в групата.

Руснаците трябва да преминат допълнителна квалификация, за да участват в четвъртфиналите. Екипът на Семин уверено претърсва Норвегия 4: 0. Но тя не успява да стигне до полуфиналите, а финландският отбор е непреодолима бариера - 1: 3 поражение.

Завръщане в Русия

Александър Семин в НХЛ

Сезон 2014/15 беше един от най-жалко в кариерата на Семин. В "Каролина" той беше един от най-високо платените играчи, но показа слабо представяне, което предизвика недоволството на треньорите. През лятото на нападателя пуснати на проекта, но никой не искаше да го вземе. Най-накрая клубът му купи договора, като прекрати споразумението за сътрудничество преди изтичане на срока.

През юли, Семин за една година се премества в "Монреал Канейдиънс", но не завършва да играе до края на календарната година, клубът се разпада с него. През това време Семин успя да изиграе 15 мача, като е хвърлил само 1 шайба.

В края на 2015 г. хокейният играч се завръща в Русия. Той започва да играе за Магнитогорск "Металург". През 2016 г. заедно с новия си клуб той става собственик на Купата на Гагарин. В финала с резултат 4: 3 от серията, Семина клуб печели ЦСКА в Москва.

Отговаряйки на един разумен въпрос, където Александър Семин играе сега, трябва да се отбележи, че от 2017 г. хокеистът защитава цветовете на красноярския "Сокол", който играе във Висшата хокейна лига.

Този сезон "Сокол" зае 8-мо място в редовния сезон, което му позволи да играе в плейофите. В 1/8 финалите клубът Саров бе победен (4: 1 в поредицата), а в 1/4 финалите отборът на Семин загуби четири поредни срещи на нефтения работник от Алметьевск.

В личния живот на Александър Семин щастлив. През лятото на 2014 г. той се жени. За личния му живот хокейът предпочита да не се разпространява. Известно е само, че неговата съпруга се нарича Ален. Малко повече от година по-късно имаха син, на име Александър. Преди няколко месеца в семейството настъпи ново попълване. Алиона роди втория син на Александър, на име Даниел.

Сега Семин продължава професионалната си кариера в националния шампионат, но не е бил извикан в националния отбор дълго време. Той има званието Заслужил майстор на спорта на Русия.