Световно първенство по футбол 1998: участници, резултати от играта, победител

23.06.2019

Световното първенство по футбол 1998 беше 16-та Световна купа. Финалната му част се проведе във Франция. Mundial стартира на 10 юни, а последният мач се игра на 12 юли. Купата на живота е песен на Рики Мартин, която стана химн на световното първенство от 1998 година. Това беше първото световно първенство в историята на футбола, в което взеха участие 32 национални отбора. Според резултатите от гласуването петелът Futyx става талисман на Световното първенство по футбол през 1998 година.

Световно първенство 1998

Етап на квалификация

Мачове за правото на участие в Световната купа през 1998 г. започнаха през 1996 година. Квалификационният кръг продължи до 1997 година. Според резултатите от него 3 световни отбора от Азия се отправиха към Световната купа, 14 отбори от Европа, 5 отбора от Южна Америка, Северна Америка спечелиха 3 места, 5 места останаха за представители на африканския континент. И друг отбор играе задни битки с победителя в океанския квалификационен турнир. 32-ият отбор беше френският отбор.

Според резултатите от европейската селекция, националните отбори на Русия и Украйна отидоха на плейофите, завършвайки на второ място в своите групи. В плейофите за влизане в Световното първенство 1998 украинците загубиха от хърватския национален отбор. А руснаците не успяха да победят италианския национален отбор.

Група А

В откриващия мач присъстваха отбори от Бразилия и Шотландия. В ожесточена борба четирикратните световни шампиони успяха да победят британците. Във втория мач от групата мароканците и норвежците играха равенство.

В следващия кръг, бразилският национален отбор по футбол победи Мароко и си осигури място преди плейофите на турнира. Благодарение на тегленето от националния отбор на Шотландия, норвежците стигнаха до последния кръг с много мотивирани и победиха южноамериканците, заемайки второ място в групата.

Група Б

Втората четворка се състои от австрийци, чилийци, камерунци и италианци, които влязоха в Световното първенство през 1998 г. чрез плейофите. Първият кръг във втората група завърши с две равенства - мачът между Италия и Чили завърши с резултат 2: 2, а играчите от Камерун и Австрия отбелязаха по един гол.

Бразилски национален отбор по футбол

Във втория кръг "Squadra Azzurra" се занимава с африканския национален отбор, отбелязвайки 3 без отговор. Чилийците и австрийците бяха вързани. Преди финалните мачове, всички отбори имаха шанс да достигнат до кръга на плейофите. Най-високи бяха националните отбори Апенинския полуостров. Целта на Double Vieri и Di Biagio помогна на отделенията на Maldini да преминат в 1/8 финалите. Във втория мач, чилийският национален отбор за трети пореден път отбеляза равенство и зае второ място в групата.

Група С

Първият мач на Световното първенство по футбол от 1998 г. на френския национален отбор по футбол играе на 12 юни в Марсилия на стадиона "Велодром". Съперникът "галски петли" стана Южна Африка. Домакините на турнира успяха да получат уверена победа благодарение на целите на Дъгари, Анри и Иса, които вкараха гол. Във втората борба датчаните минимално победиха саудитския отбор.

В следващия кръг „триколорите” не оставиха шанс на арабите и преждевременно заложиха първата линия в групата. Този път французите вкараха още една топка, отколкото в първия мач. Анри, Лизаразу и Трезеге бяха убити за победителите, които удариха вратата два пъти. Националният отбор на Дания играе равенство с отбора на ЮАР и преди последния ден в групата е основният фаворит да достигне до плейофите от втора позиция.

В третия кръг датчаните бяха тествани от домакините на Световното първенство по футбол през 1998 година. Скандинавският екип не трябваше да губи, но не се справиха с тази задача. Мачът между ЮАР и Саудитска Арабия завърши с равенство (2: 2), а датските футболисти спечелиха втория билет за 1/8 финалите на турнира.

футболен отбор на Франция 1998

Група D

В квартета D отборите на Нигерия, Парагвай, Испания и България се борят за правото да влязат в плейофите на шампионата. Мачовете от първия кръг в групата се проведоха по едно и също време. Парагвайците и българите играха без равенство, докато головете на Йераро и Раул не помогнаха на червената ярост да спечели поне 1 точка в мач с националния отбор на Нигерия.

Вторият игрален ден в групата определи първия член на 1/8 финала от квартета. Те станаха национален отбор на Нигерия. Орлите, благодарение на гол на Иклеба, получиха втора победа и преждевременно се класираха за плейофите с нокаут. Жребият на Испания и Парагвай остави и двата отбора шанс да излязат от групата.

Преди финалния кръг, парагвайците бяха с 1 точка пред испанците в таблицата. Пиринеите успяха да победят България с резултат 6: 1, но победата на Парагвай над Нигерия позволи на южноамериканците да заемат второ място в групата и да получат билет за плейофите.

Група Е

В първия мач се срещнаха отбори от Мексико и Южна Корея. Представителите на Азия не можаха да устоят на нападението на мексиканския отбор през второто полувреме. До 50-та минута корейците вкараха 1: 0, но от 51-та до 84-та минута те допуснаха 3 гола. Във втората среща националните отбори на Холандия и Белгия скъсаха мира, оставяйки портите им непокътнати.

Вторият кръг не можа да отговори на въпроса кой ще спечели правото да напусне групата. Въпреки това стана известно, че южнокорейският отбор напуска Мундиал предсрочно, като загуби от Холандия с резултат 0: 5. В друг мач групите Белгия и Мексико изиграха 2: 2, а интригата в групата се завъртя още по-силно.

квалификационен турнир

Преди последния кръг три отбора имаха шансове да се класират от групата: Белгия, Холандия и Мексико. Първото място заемаха холандските играчи, второто бяха заети от мексиканците, а третото белгийците. След финалните мачове в квартета позицията на националните отбори не се промени. Всички отбори бяха вързани, а Холандия и Мексико достигнаха 1/8 финала.

Група f

Този квартет е един от най-предвидимите на Световното първенство през 1998 година. Всички спортни експерти дадоха две места на националните отбори на Германия и Югославия. В първия кръг югославците и германците спечелиха едновременно. Югославия победи Иран с резултат 1: 0, а Бундесманшафт вкара 2 цели без отговор на отбора на САЩ.

Във втория кръг трябваше да се реши съдбата на първото място в групата. Германците играха с Югославия за правото да спечелят предимство в плейофите, но дуелът им завърши с равенство 2: 2, а победителят от квартета трябваше да реши в последния кръг. В последния ден в групата на Югославия трябваше да отбележим по 2 гола повече от Германия, при условие, че и двата отбора спечелят. Но югославците не успяха да направят това. Те победиха отбора на Съединените американски щати с резултат 1: 0 и загубиха първото място в групата пред германците, които победиха Иран 2: 0.

Група G

В тази група британците бяха фаворити. Праотците на футбола без проблеми в първия кръг победиха Тунис. В друг мач Румъния спечели минимална победа над националния отбор на Колумбия.

Във втория кръг Тунис губи шансовете си да напусне групата, губейки от колумбийците. В същото време румънците успяха да победят британците и станаха основните кандидати за победа в групата. В третия кръг победата на Англия над Колумбия не позволи на британците да вземат първата линия, защото румънците не загубиха от тунизийците.

Талисман за Световната купа от 1998 г.

Група Н

В последните четири отбора се състезаваха в Япония, Ямайка, Хърватия и Аржентина. Последните две бяха основните фаворити за напускане на групата. Хърватите и аржентинците в дебютните си мачове на Световното първенство през 1998 г. отбелязаха победа. Южноамериканците победиха японците благодарение на целта на Батистута, а европейците победиха ямайските футболисти.

Във втория кръг на легендарната среща на Аржентина - Ямайка, която завърши с резултат 5: 0 в полза на първата. Хърватският отбор победи Япония минимум. В последния ден на играта трябваше да се реши само един въпрос в картера: кой ще заеме първия ред? Гол от Пинеда през първото полувреме донесе победата в бяло и синьо.

Кръг на плейофите

В първия мач от 1/8 финала италианците и норвежците се срещнаха. Гол Vieri донесе минималната победа на отделенията на Малдини и изхода към четвъртфиналите. Във втория мач изиграха отбори от Бразилия и Чили. В южноамериканското дерби победата с 4: 1 бе спечелена от по-титулярни играчи.

На следващия ден още 4 отбора се борят за правото да стигнат до als финалите. Домакините на турнира само в допълнителното време успяха да преодолеят Парагвай. Във втория мач на деня Дания лесно победи Нигерия.

Зинедин Зидан

Германският национален отбор донесе силна воля над Мексико. В началото на второто полувреме Ернандес поведе мексиканците напред. Тази сметка продължи до 75-та минута, когато Юрген Клинсман успя да възстанови статуквото. След 10 минути, Bierhoff донесе на германците победа, вкарвайки решаващата цел в конфронтацията. Германските съперници в групата загубиха от Холандия с резултат 2: 1. Печелившият гол бе отбелязан от Дейвидс в компенсирано време.

Гол Шукер, който стана най-добрият голмайстор на турнира, доведе до хърватския отбор. Последният участник в четвъртфиналите бе националният отбор на Аржентина, който победи англичаните в дузпи. Основното време завърши с резултат 2: 2. Първите три гола бяха отбелязани в рамките на 15 дебютни минути от срещата. В допълнение към първото полувреме, Санети постави резултата 2-2, който продължи до края на мача.

Големите трудности отново срещнали французите, чийто лидер бил Зинедин Зидан. Собствениците на Mundial победиха Италия само в дузпи. Основното време и двате продължения завършиха с 0: 0. Бразилският национален отбор по футбол успя да победи датчаните с резултат 3: 2.

В третия мач на холандците в последните секунди на играта измъкна победа от Аржентина благодарение на точния удар на Бергкамп. Последният полуфиналист на турнира бе хърватският национален отбор, който победи Германия с резултат 3: 0.

В първия полуфинален мач, бразилците спечелиха правото да участват във финалния мач само в дузпи. След 1: 1 за 120 минути от мача южноамериканците победиха националния отбор на Холандия с резултат 4: 2 в поредица от наказателни удари.

Вторият финалист беше френският отбор, който победи Хърватия с две точни атаки на Thuram, на които хърватите отговориха с Shuker цел. В мача за 3-то място балканските футболисти победиха националния отбор на Холандия с резултат 2: 1.

Финалът на световното първенство от 1998 г.

Финалът на световното първенство от 1998 г. се проведе на 12 юли на стадиона "Стад дьо Франс" в Париж. На турнира присъстваха домакините и националния отбор на Бразилия, който по това време беше четирикратен световен шампион. През първото полувреме двойката на Зинедин Зидан почти премахна всички въпроси за победителя от срещата. И двата отбора завършиха втората половина на мача. Във времето, компенсирано от съдията за второто полувреме, крайният резултат в мача беше определен от френския играч Емануеле Пети. Въпреки факта, че бразилците загубиха във финала, Роналдо спечели наградата за най-добър играч.