Купален футбол на СССР. Победителите в Купата на СССР. Футболни отбори на СССР

27.03.2020

Купата на СССР беше второто най-важно футболно състезание в бившия Съветски съюз след първенството на СССР. В турнира взеха участие не само професионални футболни отбори, но и отбори по физическа култура.

трофей

Чашата е направена във формата на ваза от кристал. На горния етаж имаше фигура на футболист с топката. На щанда и на капака на трофея бяха изписани имената на отборите, които успяха да спечелят Купата на СССР.

Чаши за футбол на СССР

Теглото на трофея беше 6 килограма, а височината - 57 сантиметра. Всички победители в конкурса получиха копие от чашата. Единственото изключение е последният победител в турнира, който е получил оригиналния трофей завинаги.

Правила на конкуренцията

За първи път Купата на СССР се играе през 1936 г., а за последен път - през 1992 година. Над 56 години съществуване на турнира, той се проведе 51 пъти. Конкурсите не се провеждат през 1950 и 1956 г., както и от 1940 до 1943 година.

Правилата са се променяли многократно по време на съществуването на турнира. До 1957 г. в купата участваха професионални футболни клубове и отбори по физическо възпитание. В турнира играха отбори от всички лиги, от които имаше шест в Съветския съюз.

Имаше случаи, когато чашата започна веднага с финалната част, в която участваха само отборите на Висшата лига на СССР. Но обикновено на последния етап от турнира предшестваше предварителен етап, на който се състезаваха отборите и клубовете по физическо възпитание от по-ниските дивизии на Съветския футболен шампионат.

Модел на конкуренцията

Бяха проведени състезания по олимпийската система. Сега такава схема може да се нарече плейофите. В цялата история на турнира, решението за броя на мачовете се промени няколко пъти, за да се определи победителят на един или друг етап. Имаше равенства, когато победителят се определи в два двубоя, и стана така, че само един мач се играе, за да се определи отборът, който отива в следващия кръг. През 1965, 1971 и 1972, с дроу за 90 минути от играта, бе дадено повторение. С течение на времето беше решено да се играят два допълнителни часа за 15 минути, ако основното време завърши с равенство. Ако за 120 минути от играта никой не може да спечели, тогава наказателните удари преминаха през тях.

трудови резерви

От 1979 до 1982 г. заключителната част на Купата на Съветския съюз се състоеше от зонални състезания, които се проведоха в кръгова система. До 1959 г. състезанието се провеждаше по схемата "пролет-есен". След това, през сезона 1959/60, беше решено да се проведе турнирът за две години. От 1961 до 1965 г. Купата на СССР отново се провежда по схемата "пролет-есен" - същото като от 1969 до 1984 година. От 1965 г. до 1967 г. купата отново се провежда в продължение на две години.

Дебютът на дебюта на Купата на СССР

Дебютните мачове се проведоха през юли 1936 г., а последният мач се проведе в края на август. Общо 94 клуба взеха участие в турнира, сред които 28 професионални отбора и 66 отбора по физическа култура.

Отборът на Топ дивизия започна състезанието от 1/32 финалната фаза, а останалите - от 1/64. В решаващия мач за правото да притежават трофей се срещнаха Москва Локомотив и Тбилиси Динамо. Московчани по пътя към финала победиха "Трудовата комуна" с резултат 7-0. Тогава Динамо имаше затруднения на 1/16 финалния етап, където едва побеждаваха Динамо Харков. Мачът завърши с резултат 1: 0. В 1/8 финалите "Железопътниците" счупиха ленинградския "Спартак" с резултат 3: 0, а в четвъртфиналите отново имаха затруднения с екипа от Харков, наречен "Чук и сърпа". В полуфинала опонентът на Локо беше друг клуб от Ленинград - Красна зора. Отново, московчани не са имали никакви проблеми - 5-0 и тих път до финала.

футболен отбор

"Динамо" Тбилиси също започна от 1/32 финалите. Динамо изигра два пъти напред по пътя към решаващия мач. Първо, 1/16 в допълнителното време, грузинският клуб победи "Строителите" от Баку с резултат 3-2, а в четвъртфиналите с резултат 6-3 - Москва "Спартак".

Финалният мач се проведе на стадион "Динамо" в Москва. 22 500 зрители дойдоха на дуела. Интригата бе убита в средата на първото полувреме, когато Соколов и Лавров вкараха гол срещу грузинския отбор за шест минути. В резултат Локомотив отбеляза победата и стана първият победител в Купата на СССР по футбол.

Предвоенни шеги

Вторият носител на трофея е московското Динамо. Столичният клуб победи Динамо от Тбилиси, който в продължение на две години беше принуден да се провали в последните двубои. Мачът завърши с резултат 5-2.

През 1938 и 1939 г. друг клуб от Москва, Спартак, стана носител на Купата на СССР. Във финалите той победи "Електрик" и "Сталинец" със съответно 3-2 и 3-1. Така московските клубове станаха собственици на първите четири чаши.

Купата на СССР след войната

След пауза, свързана с военните действия на територията на Съветския съюз, през 1944 г. съветските футболни фенове отново имаха възможност да наблюдават играта на купата. В последния мач от 1944 г. футболният отбор на "Зенит" от Ленинград победи Москва с резултат 2-1 с резултат 2-1.

Година по-късно CDKA все още може да спечели турнира. Динамо Москва стана опонент на армейския отбор. В напрегната игра, ЦСКА спечели с резултат 2-1 и спечели първата Купа на СССР в своята история.

Чаша за футбол на СССР 1967 1968

През 1948 г. "ЦСКА" стана собственик на чашата и втори път. Между двамата им триумфи третото и четвъртото място бяха спечелени от Спартак Москва, побеждавайки Динамо Тбилиси на финала през 1946 година. През 1947 г. Спартак победи друг московски футболен отбор Торпедо.

През 1949 г. Торпедо победи Динамо Москва. През 1950 г. Динамо отново достигна до финала и отново загуби - петата титла спечели Спартак.

Година по-късно, CDSA отново стана собственик на купата, а година по-късно втората титла в историята бе спечелена от Torpedo. Купата, спечелена през 1953 г., е втората за московското Динамо.

Победители от 1954 до 1968 година

През 1954 г. Динамо Киев спечели трофея за първи път. Година по-късно московската армия отново отбеляза победа в турнира, а през 1957 г. - "железопътните работници".

От 1958 до 1963 г. Спартак Москва и Шахтьор Донецк спечелиха трофея два пъти. Веднъж победата бе отбелязана като "Торпедо". През 1964 г., вторият в историята на Купата на СССР спечели Киев "Динамо", минимално поражение в окончателния Kuybyshev "Крила на Съветите" t

През 1965 г. се проведе второто събитие за последен турнир. Московското дерби между "Спартак" и "Динамо" завърши с без глава. Във втория мач Спартак отбеляза победата с резултат 2-1.

футболен отбор торпедо

От 1965 до 1968 г. се провеждат състезания в продължение на две календарни години. През сезон 1965/66 г. екипът на Динамо Киев отбеляза победата си. В сезона 1966/67 Динамо спечели и турнира, този път вече Москва. Купата на СССР във футбола 1967-1968 завърши с победа за Торпедо, която победи Пахтакор възможно най-малко.

Победители в турнира от 1969 до 1982 година

През 1969 г. ловският "Карпати" спечели финала над СКА. Мачът завърши с резултат 2-1. Година по-късно Динамо Москва спечели четвъртата титла в историята. Година по-късно Спартак спечели деветата си чаша. През 1972 г. трофеят отново отиде в Москва - Торпедо победи Спартак.

През следващите 10 години Купата на СССР във футбола беше спечелена два пъти от Арарат Ереван и Динамо Тбилиси. Динамо Москва, Шахтьор Донецк и СКА Ростов станаха собственици на купата веднъж. Три пъти трофеят е връчен на Динамо Киев - през 1974, 1978 и 1982 година.

Украински победи

В последните 10 състезания по купа 6 пъти победата бе отбелязана от клубовете от Украйна. През 1983 г. Шахтьор спечели четвъртата титла за себе си, побеждавайки в финала Металист от Харков. Година по-късно Зенит и Динамо Москва се срещнаха във финала, който стана победител.

През сезона 1984/85 и 1985/86 г. Шахтьорът два пъти се класира за финала, но "горняците" загубиха два пъти. Отначало загубиха от Динамо Киев, след което Торпедо надделя над клуба от Донецк.

Победителите в Купата на СССР

От 1987 г. и до 1990 г. само украинските отбори спечелиха Купата на СССР. Първо, неговата осма титла спечели в дузпи Киев Динамо. След това дебютните победи в Купата бяха спечелени от Харков и Днепър от Днепропетровск. През сезона 1989/90 Динамо Киев спечели последната титла. През 1991 г. победата бе отбелязана от ЦСКА.

Последният носител на Купата на СССР

През май 1992 г. се играе последният мач в историята на турнира. В играта участваха Москва "Спартак" и ЦСКА. Победата бе спечелена от Спартак. На 20-та минута голът бе отбелязан от V. Beschastnykh. На 35-та минута футболистът отбеляза двойно, поставяйки крайния резултат от мача.

След края на мача трофейът бе присъден на играчите на Спартак. По-късно бе решено чашата да се остави на московчаните завинаги.

Известни московски отбори на СССР

В съветския футбол специалното място се дава на четири велики отбора от Москва:

1. "Локомотив".
  2. "Динамо".
  3. "Спартак".
  4. ЦСКА.

Футболният отбор на Локомотив стана първият носител на Купата на СССР, спечелвайки трофея през 1936 година. Клубът печели Купата на СССР два пъти. Три пъти „железопътните работници” печелят Първа лига на СССР. Пет пъти Локо спечели Купата на Международния спортен съюз на железопътниците във футбола.

Спартак е десеткратен шампион на СССР и десеткратен носител на Купата на СССР (най-добрата фигура сред всички отбори). През 1977 г. Спартак печели Първа лига на СССР. През сезона 1990/91 г. московчаните спряха една крачка преди финала за купата на европейските шампиони, а през сезон 1992/93 отборът загуби в полуфиналите на Купата на Купата.

ЦСКА спечели 7 пъти СССР. Още 5 пъти отборът спечели Купата на СССР. На световната сцена клубът не показа високи резултати в съветските времена.

Москва Динамо е 11-кратен шампион на СССР. 11 пъти московчаните заеха второ място и 6 пъти клубът спечели бронза. В Купата на СССР Динамо спечели 6 пъти. За първи път - през 1937 г. и последния път клубът печели Купата на Съветския съюз през 1984 година.

Малко известни футболни отбори на СССР

В историята на съветския футбол имаше много велики отбори, които показаха достойни резултати не само в шампионата на Съветския съюз, но и в европейската арена. Но имаше и такива клубове, които не се отличаваха с нищо забележително дори в съветското първенство. Един от тези отбори е Залгирис (Вилнюс). Литовският клуб не може да се похвали със значителни постижения. Единственото заглавие на отбора от Литва е победата в първенството на Първа лига на СССР, спечелена през 1982 година. В Купата на СССР литовците веднъж стигнаха до полуфинала. Това се случи през сезона 1987/88. През 1987 г. клубът печели единствените си медали на шампионата на Съветския съюз, заемайки 3-то място в шампионата.

Залгирис Вилнюс

Друг малко известен отбор е футболният клуб на Трудовия резерв. Екипът е основан през 1954 г. в Ленинград. Екипът е предназначен да съществува само 6 години. През 1960 г. клубът е разпуснат. През своята кратка история „Трудови резерви” взеха участие в състезания от клас „А” и клас „В”. През 1959 г. Ленинград спечели Купата на балтийските страни.