Руски биатлонист Иван Черезов: биография, спортна кариера и личен живот

14.06.2019

Иван Черезов, чиято биография е представена в нашата статия, е известен руски биатлон. По време на спортната си кариера той два пъти стана олимпийски медалист и три пъти световен шампион в щафетата. В допълнение, той имаше 20 лични подиума на негова сметка, от които 7 бяха на най-високата стъпка на пиедестала.

детство

Черезов Иван Юревич е роден през ноември 1980 г. в столицата на Удмуртия - Ижевск. Той не се открояваше особено сред връстниците си, докато на 9-годишна възраст случайно не потърси компания с приятел в секция за биатлон, която Владимир Игнатиевич Новиков е режисирал по онова време. Оттогава ски и пушки са станали незаменими атрибути в живота за талантливо момче.

Иван Черезов

Първи спортни успехи

След шест години на тежки тренировки, първите титли дойдоха при Иван Черезов в биатлон. На 15-годишна възраст той спечели спринтьорската надпревара на Републиканското първенство. През 2001 г. Черезов като студент в юридическата академия в Нижни Новгород участва в зимната Универсиада в Закопане, Полша. Тук, в щафетата с 4 x 7,5 км, той спечели сребърен медал в руския отбор.

Две години по-късно, на Универсиада в италианския Тарвизио, Иван и неговите сънародници в една и съща дисциплина не оставят шансове на своите съперници и уверено заемат първо място. Такива показатели, както и успешни изяви на етапите на IBU, водят до това, че те започват да позволяват на Черезов да тренира с главния руски отбор и скоро той дебютира на етапите на Световната купа.

Професионална кариера

23-годишният Иван Черезов дебютира на Световното първенство във Финландия Контиолахти през декември 2003 година. В спринт състезанието един млад руснак, който зае 22-ро място, успя да влезе в зоната на точките още от първия опит. В преследването той увеличи представянето си и влезе в топ двадесет. Въпреки това, след катастрофалното 67-о място в спринта в следващия етап на този сезон, той вече не беше обявен за състезанието.

На следващата година Иван Черезов започна да показва по-впечатляващи резултати. Първо, той зае четвърто място в индивидуалното състезание в Холменколлен, а на следващия етап в Остерсунд за първи път се изкачи на подиума, след като зае трето място в масовия старт.

Иван Черезов Биатлон

Започвайки от този сезон, Иван Черезов е биатлонист, който неизменно стои зад руския щафет. С него той получава бронз в Остерсунд, сребро - в Чизан, и за първи път печели на световното първенство в родния си Ханти-Мансийск.

Сезонът 2005/06 отново носи много приятни моменти на руския биатлон. В допълнение към третото място в състезанието в Остерсунд, като част от щафетата, той става сребърен медал три пъти. Освен това на първите олимпийски игри в Торино Черезов, заедно с Чепиков, Ростовцев и Круглов, загубиха само звездния отбор на германския национален отбор и спечелиха сребърен медал.

Екип "Стар"

Сезонът 2006/07 беше блестящ както за Иван, така и за целия руски щанд. В шест състезания националният отбор никога не падаше под второто място. Черезов постави национален рекорд за точност на стрелбата - 93.1%, и също спечели за първи път в индивидуалната дисциплина - той стана най-добрият в масовия старт в Ханти-Мансийск. Освен това той отново стана световен шампион в щафетата.

След две години успешни речи, Иван Черезов отново принуди световните експерти да говорят за себе си през сезон 2009/10. От първите етапи на Световната купа той води сериозна борба за главната награда на турнира - Кристалния глобус. За сметка на руския биатлонист имаше четири победи в индивидуалните дисциплини и един в щафетата, а той също така влиза в трите най-добри спортисти на състезанието три пъти. В резултат на това Иван Черезов е трети с 782 точки, следван едва от норвежеца Емил Хегле Свендсен и австриеца Кристоф Зуман.

Биатлонистът на Иван Черезов

На Олимпийските игри във Ванкувър през 2010 г., като част от щафетата, биатлонистът спечели бронзов медал. След още един успешен сезон 2010/11, в резултат на което Черезов заема пето място в световната ранглиста, с него се случи инцидент, който драстично промени следващия му живот.

Край на кариерата

През 2011 г. руският шампионат по биатлон с Иван Черезов имаше големи проблеми. С висока скорост стикът му падна между ролковите скейтъри и затова падна. В резултат - счупен глезен и разместване на крака. Въпреки успешната операция, сезонът 2010/12 Черезов трябваше да пропусне.

Биография Иван Иван

След едногодишна пауза биатлонистът започна успешно да се изявява на етапите на Купата на IBU и в руския шампионат. Няколко пъти се опитваше да играе на етапите на Световната купа, но резултатите на Иван Черезов бяха много ниски. Въпреки усилията на видния биатлонист да се върне към предишната си форма, треньорският щаб на руския отбор реши да не го включи в състава, подготвяйки се за олимпийските игри в Сочи. През 2016 г. Иван Черезов обяви края на спортната си кариера.