Рикардо Даниел: История на успеха

14.04.2019

За ценителите на Формула 1 от Австралия, състезател номер 1 и национален герой на непълен работен ден вероятно ще останат Марк Уеббер за дълго време. И въпреки че Марк не успя да спечели поне една титла в лигата, той със завидна стабилност задоволи феновете си с хит на подиумите и понякога печели Гран При. riccardo daniel

Друг австралийски пилот F1 - Рикардо Даниел - досега не може да се похвали с такъв брой награди като известния си сънародник, но състезателната му кариера е в разгара си, а това означава, че всичко зависи единствено от настроението на ездача. По ирония на съдбата, Даниел замени Марк Уеббер в екипа на Ред Бул, когато последният реши да се занимава с професионални спортове.

Изпълнения на аматьорско ниво

Първата състезателна кола, зад която седеше Рикардо Даниел, беше обикновена кола. Още на деветгодишна възраст момчето се движеше в кръг с връстниците си и в същото време разбираше, че скоростта е неговото призвание.

На шестнадесет години Даниел взе участие в местното първенство на Формула Форд, но не успя да спечели кредити в нито една от трите състезания. Въпреки това, австралиецът спечели правото да се състезава във Формула 1 BMW Шампионат в Азия, където спечели първите си моторни спортове. Според резултатите на шампионата, Даниел Рикардо е спечелил 231 точки и е на трето място сред всички пилоти. Още два сезона австралиецът прекара във Формула Renault, където защити цветовете на отбора RP Motorsport. Между другото, в тази серия от състезания рамо до рамо с Рикардо пилотира друг бъдещ F1 участник - Фин Валтери Боттас. Даниел Рикардо

Формула 3

През 2008 г. Рикардо Даниел прие поканата на екипа на Carlin Motorsport и се премести в британската Формула 3. Австралиецът дебютира успешно в Нюрнбергската верига, заемайки последното шесто място. След това последва поредица от финални подиуми, благодарение на които пилотът Карлин спечели шампионата с предимство от 89 точки пред най-близкия съперник. След като участва в първенството на друг австралиец Дейвид Брабам, Даниел Рикардо стана първият представител на Зеления континент, който подаде оставка на титлата.

Формула 1

В главния състезателен шампионат Даниел покани Кристиан Хорнер - шефът на отбора Red Bull Racing. Първоначално Рикардо заедно с друг дебютант служи като тестови пилоти, но след успешни изяви на австралийския ездач в дъщерното дружество Toro Rosso, той получи постоянно място като пилот RBR, замествайки сънародника си Mark Uebber в екипа. Следва да се отбележи, че след този кастинг един от най-големите състезатели във F1 беше само Даниел Рикардо. Австралийска височина - 180 cm. Даниел Рикардо

Първата звезда в отбора по това време беше, разбира се, германският пилот. Себастиан Фетел, но дебютът на Австралия може да се нарече успешен. Той веднага стана вторият на домакините Гран При, а това въпреки технически несъвършения автомобил на модела от 2014 година. Като цяло, Рикардо убедително прекара дебютния си сезон в RBR, вкара три победи и седем пъти на подиума. В резултат на това - третото място в шампионата и много положителни отзиви от авторитетни автоиздания.

В шампионата на 2015 г. австралийският състезател изигра с нов съотборник (руски Даниил Квят) и в състава на трудните времена, Red Bull заема осмото финално място. Година по-късно, в шампионата-2016, австралийката успя да повтори най-доброто си постижение и да заеме трето място в сезона. Трябва да се отбележи, че в този шампионат Рикардо само веднъж вдигна чашата на победителя в Гран При.