Хосе Луис Чилаверт, футболист на Парагвай: биография, спортни постижения

26.02.2019

Хосе Луис Феликс Чилаверт Гонсалес е бивш национален футболист на Парагвай. Хосе стана известен с това, че е взимал наказания и наказание, защото е вратар.

Йозе Луис Чилаверт

Ранни години

Биографията на Хосе Луис Чилаверт започва през 1965 г., когато той е роден в парагвайски град Луке. Семейството на момчето е бели, бедни и скромни. За първите седем години от живота си, малката Хосе дори нямаше нормални обувки.

Името на бащата беше Каталино и той работеше като чиновник. Майка се наричаше Никола. На петгодишна възраст Хосе Луис имаше само две задачи: да пасат крави и да продават мляко в село близо до град Лука. Chilavert имаше трима братя, единият от които (Rolando) също стана професионален футболист.

Започнете футболна кариера

Хосе започва да играе футбол от детството си, а на шестнадесетина години той привлича вниманието на Sportivo Luqueno. Година по-късно той започва да играе за младежкия отбор от родния си град.

На младежко ниво Хосе Луис Чилаверт играе до 1984 година. На 17-годишна възраст той подписа първия си професионален договор. В клуба „Гуарани” започна професионална кариера в бъдещето на легендарния парагвайски вратар. Но като част от столичния отбор, вратарят изигра само един сезон, по време на който Чилаверт взе участие в 28 местни първенства. В края на първенството в Парагвай той напусна отбора от Асунсион и се премести в столицата на Аржентина, за да защити цветовете на Сан Лоренцо.

Кариера в Буенос Айрес

Хосе Луис Чилаверт заминава за Аржентина на двадесет години. Като част от капитала вратарят играе четири сезона. През това време той участва в 122 боя.

Въпреки факта, че клубът е един от най-популярните в аржентинското първенство, отборът не можеше да се похвали с високи резултати. През 1974 г. Сан Лоренцо спечели последния си трофей в момента, в който парагвайският портиер влезе в отбора. За четири години, през които вратите на клуба от Буенос Айрес защитаваха от Хосе Луис Чилаверт, отборът не успя да спечели нито една купа.

Преместване в Европа

През 1988 г., когато аржентинското първенство завърши сезона 1987/88, кариерата на Хосе Луис Чилаверт продължи в Европа. Новият парагвайски клуб стана „Реал Сарагоса”. Отборът играе в испанската "Ла Лига".

джоз Луис постижения

Отново футболният вратар от Парагвай не успя да спечели нито един трофей. Клубът от Сарагоса не се отличава с добри резултати. През 1986 г. отборът спечели Купата на Испания, но Хосе подписа споразумение с испанците само две години след събитието. И въпреки факта, че той е смятан за един от най-добрите вратари, увереното играене в кадъра все още не позволява на футболния отбор на Реал Сарагоса да постигне високи резултати.

Ново Аржентина

Преди началото на сезона 1991/92, Chilavert подписа договор с друг клуб от столицата на Аржентина. Този път вратарят се присъедини към екипа на "Велес Сарсфийлд". Хосе Луис защитаваше цветовете на отбора от Буенос Айрес до 2000 година.

Тези девет години станаха най-успешните в кариерата на вратаря. Парагвай успя да спечели няколко трофея в "Велес". През първата половина на втория сезон той първо бе извикан в националния отбор. През всичките девет години, които пазачът на вратата прекарал в аржентинския клуб, Чилаверт винаги е бил основният играч на националния футболен отбор на Парагвай.

Връщане в Стария свят

През 2000 г., след девет години игра за Велес Сарсфийлд, Хосе Луис реши да напусне клуба. Заедно с отпътуването от аржентинския отбор, големите успехи в спортната кариера на легендарния вратар са изчезнали.

Преди началото на сезона 2000/01 г. той реши да се върне в Европа и подписа споразумение с френския Страсбург. По това време Чилаверт беше на 35 години, а кариерата му наближаваше. Във Франция вратарят прекара два пълни сезона, след което се завърна в Южна Америка.

Край на кариерата

През 2002 г. Хосе стана играч на футболния отбор Пенарол от Уругвай. Споразумението беше предвидено за един сезон. В края на аржентинския шампионат вратарят напусна клуба, спечелвайки купата на страната. Този трофей е последният в кариерата на легендарния вратар.

кариера на Джос Луис

През 2003 г. Хосе Луис Чилаверт подписа последния си професионален договор. Новият клуб беше Велес, с който парагвайците имаха най-добрите спомени. Като част от аржентинския отбор, Хосе почти не играеше. През 2006 г. той решава да окачи ръкавиците на един пирон.

Национален отбор

Говорейки за Велес, Чилаверт получи покана към футболния отбор на Парагвай през 1989 година. Той е постоянен вратар на отбора за няколко години. През това време Парагвай два пъти участва в заключителния етап на световните първенства и два пъти не успя да премине квалификационната група.

През 1998 г. парагвайците успяха да преминат през груповата фаза. Южноамериканските съперници в групата бяха националните отбори на България, Испания и Нигерия. Африканците заеха първо място, а Парагвай - на второ място. Уверената игра на Чилаверт в дебютната игра срещу българския национален отбор позволи на парагвайците да проведат равенство. Във втория кръг, отборът от Южна Америка отново, благодарение на усилията на вратаря си, остави вратата заключена и усложни шансовете на Испания да напусне групата. В последния кръг, Chilavert пропусна, но неговите партньори успяха да изпратят три гола в мрежата на националния отбор на Нигерия. Това позволи на Парагвай да достигне до кръга на плейофите.

В нокаут игри, турнирът е домакин на френския национален отбор. Хосе Луис Чилаверт успя да задържи портата си сух за 113 минути. Обаче на 114 минути Лоран Блан стана автор на златната цел, а французите отидоха в четвъртфиналите, изпращайки националния отбор на Парагвай. Между другото, националният отбор стана победител в турнира, побеждавайки бразилците във финалния мач, благодарение на головете на Зинедин Зидан и Емануел Пети.

Четири години по-късно Парагвайците отново успяха да се класират за световния шампион, който се проведе през 2002 г. в Япония и Южна Корея. В груповата фаза екипът на Парагвай чакаше испанския отбор, който с нетърпение искаше да отмъсти на нарушителите. Също в група „Б” бяха отбори от Южна Африка и Словения.

футболен отбор

В първия кръг парагвайците свързват с отбора на Южна Африка. Във втория кръг Парагвай привлича много за Испания. Европейците успяха да отмъстят, побеждавайки отбора на Чилаверт с резултат 3-1. В последния кръг на испанците успяха да спечелят отново. Това позволи на Paraguaya, който победи Словения с резултат 3-1, да достигне до кръга на плейофите.

В 1/8 финалите отборът на Хосе Луис Чилаверт удари немската кола. Както и в предишния Mundiale, южноамериканците отново не успяха да преминат първия кръг от плейофите. Чилаверт затвори вратата си до 86 минути. Към края на мача Невил успя да разпечата портите на националния отбор на Парагвай. Времето да се възстанови, екипът не беше. Това световно първенство беше последното за Хосе Луис Чилаверт във футболната си кариера, а германците стигнаха до финала и загубиха в решаващия мач на бразилците, които благодарение на двата гола на Роналдо в средата на второто полувреме успяха да станат петкратни световни шампиони.

Лични индикатори

По време на кариерата си Жозе Луи Чилаверт взе участие в 642 мача на професионално клубно ниво. В тези двубои вратарят успя да различи 54 отбелязани топки. Пикът на кариерата на вратаря падна по време на престоя му в аржентинския футболен клуб, наречен Велес Сарсфийлд. В отбора от Буенос Айрес вратарят изигра 341 мача в периода от 1991 до 2000 година. През това време той успя да вкара 48 гола. През 2003 г. Чилаверт се завърна във Велес, но за два сезона участва само в 6 мача.

През 1984 г. Хосе Луис започва професионалната си кариера. Като част от Гуарани той изяде 28 боя за един сезон. За Сан Лоурънс, Парагвай изигра 122 мача, което е вторият му най-добър резултат след Велес.

В Европа Chilavert изигра 131 мача, в които отбеляза два гола. Като част от испанския вратар "Сарагоса" взе участие в 79 мача, а за "Страсбург" - в 52. И за французите, и за испанския отбор, Парагвай отбеляза по един гол.

В края на кариерата си Хосе Луис изигра 14 мача в Пенарол. Като част от уругвайския вратар вратарят вкара четири гола.

Хосе Луис Феликс

В националния отбор на Парагвай вратарят прекара 74 мача, в които отбеляза 8 гола. Особено успешен за вратаря беше Световното първенство от 1998 г., когато Чилаверт пропусна само един гол в груповата фаза, което позволи на отбора му да достигне 1/8 финала.

Лични постижения

Хосе Луис Чилаверт избра три пъти най-добрият вратар в света. За първи път това се случи през 1995 г., а след това през 1997 г. и 1998 г. През 1996 г. вратарят успя да стане най-добрият играч в Аржентина и цяла Южна Америка.

През 1994 г. вратарят успя да спечели Междуамериканската купа. Според проучването, Chilavert стана шеста в списъка на най-добрите вратари на света на ХХ век. Само пред Парагвай Лев Яшин, Гордън Банкс, Дино Зоф, Зап Мейер и Рикард Замора. Така Жозе Лусия стана първият неевропейски вратар в този списък.

За дълъг период от време той е най-продуктивният вратар в историята на световния футбол, с 62 отбелязани гола. Но през 2006 г. той успя да заобиколи бразилецът Рожерио Сенис. Но в националните отбори повече от Чилаверт не отбеляза нито един вратар. За този показател Парагвай остава лидер с осем цели. През 1999 г. Хосе Луис вкара три гола срещу Ферокарил Оесте в рамките на Аржентинското първенство. Той все още е единственият пазител на портата в историята на футбола, който успя да издаде хеттрик.

Заглавия на отборите

Хосе Луис Чилаверт успя да спечели трофея в професионалния си дебют. През 1984 г. става шампион на Парагвай, говорейки за гуарани от Асунсион.

След този следващ трофей вратарят трябваше да изчака 9 сезона. През 1993 г. Chilavert в "Veles Sarsfield" спечели клаузура на Аржентина. През 1995 г. отборът успя да стане първият в апертурата, а през 1996 и 1998 г. "Велес Сарсфийлд" отново успя да стане победител във втората половина на аржентинското първенство.

сега

През 1994 г. Чилаверт спечели Купата на Интерконтинентал, побеждавайки Милано във финалния мач с 2: 0 и две години по-късно той спечели Супер Купа Либертадорес, след като Велес минимално победи футболния клуб на Бразилския Крусейро. През 1997 г. Хосе, заедно със своя екип, спечели южноамериканската Recop. В последния мач, в който съперникът "Велес" беше друг аржентински клуб - "Ривър Плейт", Чилаверт изигра ключова роля. Основното време на мача завърши с равенство 1–1, а в серията от дузпи Хосе донесе на клуба си победа, след като отби две наказания.

конфликти

Chilavert беше, е и ще остане легендарният вратар. Но той се доказа не само като надежден пазител на портата, който обича да вкарва голове, но и като ексцентричен човек с горещ характер. В един от квалификационните мачове за Световното първенство от 1998 г. Чилаверт беше изпратен за борба с колумбийския нападател Асприле.

Три години по-късно, по време на мача с бразилския национален отбор като част от избора за Световната купа 2002, Chilavert плюна в лицето на Роберто Карлос. Самият Парагвай обясни това с факта, че бразилският защитник винаги го е провокирал по време на мача.

През 2005 г. френски съд осъди Хосе на 26 седмици условно лишаване от свобода. Причината за това решение е фактът, че в делото срещу Страсбург Чилаверт е представил фалшиви документи, за да получи обезщетение от бившия си клуб. В резултат на процеса, самият Парагвай беше принуден да изплати компенсация на френския отбор в размер на 10 хиляди евро.

Велес Сарсфийлд

Легендарният вратар каза в интервютата си, че е трудно да си добър човек с лицето си. Заради лошия му израз е лесно да прави лоши неща на футболното игрище.

Сега Хосе Луис Чилаверт има свой собствен бизнес. По време на Световното първенство, което се проведе през 2006 и 2010 г., Парагвай работи като коментатор на един от американските канали.