Дария Спиридонова: неизчерпаема воля за победа

04.03.2019

Дария Спиридонова е водещият руски гимнастик и сребърен медалист на Олимпийските игри 2016 в Рио де Жанейро. Момичето спечели титлата на европейския и световния шампион на неравни барове през 2015 г., а година по-рано участва в Европейското първенство, където стана бронзов медалист в отборното първенство и на неравни барове. Нейната основна спортна гимнастика са неравни пръти. Той е майстор на спорта от международен клас.

Детство и ранни спортни постижения Дария Спиридонова

Даря е родена в семейство спортисти на 8 юли 1998 г. в Новочебоксарск (близо до столицата на Република Чувашия). Бащата на момичето се занимаваше с борба, мама с атлетика. За художествена гимнастика Дария вече беше възрастна седемгодишно момиче, когато бе забелязана от треньорката Наталия Иличева. Първите успехи не бяха много наближили, което беше причината да се премести в Москва и да се представи на по-високо ниво. Обученията се проведоха на базата на езерото "Круглое" - където спортните гимнастички са ангажирани повече от едно десетилетие.

Първи треньор

Дария Спиридонова дебютира на международната гимнастическа арена като част от пред-олимпийското младежко първенство в Бергиш-Гладбах (Германия), където спечели състезанието. А 2013 г. беше годината на пробива на Спиридонова. През пролетта тя спечели злато в отборното състезание и сребро на неравни барове в руското първенство. В турнира "Олимпийските надежди" получиха няколко медала: отборното злато на неравните барове и бронзът в многоборството.

Сезон 2014

На по-сериозно ниво Спиридонова участва в Световната купа в Котбус (Германия) през 2014 г., но не успя да се класира за финала. Тогава тя се състезава в руското първенство от същата година, печелейки злато на неравностите и екипното сребро на гредата.

Неравномерни решетки

През август 2014 г. тя участва в Купата на Русия, спечели злато с отбор във всички кръгли и неравни барове и бронз на дневник. Още през октомври тя отиде на Световното първенство в Нанинг (Китай). За съжаление, тя падна на дневник и не успя да се класира за този тип, обаче, тя изпълнява на неравни пръти и помогна на руския национален отбор да се изкачи на подиума с бронзови медали. След Нанинг, Спиридонов се състезава в турнира "Мемориал на Артър Гандър" в Швейцария, където печели злато, преди титулуваната румънска гимнастичка Лариса Йордаче. След това дойде победата в швейцарската "Купа на Цюрих". И след като във Франция спечели среброто и златото на баровете.

Предолимпийски сезон

В началото на март 2015 г. Спиридонова се състезава в руския шампионат, спечели златото на неравностите, среброто на гредата, а в общото световно класиране, до края на годината името й се издигна до четвърта линия.

През септември тя спечели три златни медала едновременно на Купата на Русия, включително и на всички турнири. През октомври, като част от руския отбор на Световното първенство в Глазгоу (Шотландия), тя помогна на отбора да заеме второ място във финала.

Заслужени награди

През 2016 г. Дария Спиридонова спечели злато на световното първенство в Щутгарт. Месец по-късно, тя вече участва в руския шампионат, печелейки по неравностите. През юни се състезаваха на Европейското първенство в Швейцария. В квалификациите тя намали коефициента на трудност на неравностите, което не й позволи да стигне до последния кръг на турнира. През юли, в рамките на Руската Купа, тя спечели бронз на неравностите и зае четвърто място в общото отборно състезание. Скоро след това Дария бе повикана към руския олимпийски отбор.

Олимпийски игри в Рио

Олимпийските игри в Рио де Жанейро бяха засенчени от скандала за руския отбор - водещите спортисти бяха забранени да участват в борбата за титлата шампиони. Ситуацията преди изпълненията беше доста напрегната. За руските гимнастички, пътували до Бразилия, задачата беше да изпълняват адекватно.

Дария Спиридонова на еврото

Това като цяло, и успя да изпълни. Русия участва във втория етап на квалификацията, състезанието започна за момичетата от дъските. В индивидуалното многоборство никой от отбора не успя да покаже високи резултати, но в отборното състезание руските момичета Анджелина Мелникова, Алия Мустафина, Мария Пасека, Седа Тутхалян и Дария Спиридонова могат да спечелят сребърни медали. В някои видове - свод, етаж, баланс и неравни пръти Дария не можеше да спечели награди.

Как живее Дария сега и какво прави тя

След не съвсем успешно представяне в Рио де Жанейро лично за Дария Спиридонова, участието в състезания в Elite Gym Massilia във Франция последва, където гимнастичката показа само петия резултат на гредата и шестия на неравностите.

През 2016 г. гимнастичката взе участие в заснемането на филма "Шампиони: По-бързо. По-силно. По-силен", където тя стана подложката на Кристина Асмус, която свири Светлана Хоркина.

В момента Дария продължава активно обучение, признава се, че за да не загуби концентрация и физическа форма, тя трябва да продължи да работи дори за един ден. Всъщност момичето не разполага с свободно време, почивката трае кратко време, ако има време да си почине, тя се опитва да посети родителите си в Новочебоксарск.