Най-добър треньор в Европа - Висенте дел Боске

29.05.2019

Висенте дел Боске е известен испански футболист, който вече е световно известен като треньор. На тази позиция той успя да спечели всички основни титли във футболния свят. Дел Боске - световен шампион, европейски шампион, двукратен победител в Шампионската лига, победител в испанското първенство. Сред десетте най-добри европейски треньори в историята на футбола според УЕФА.

Кариера на футболистите

Висенте дел Боске

Висенте дел Боске е роден в Саламанка през 1950 година. Започва кариерата си като играч в Реал Мадрид, в който се озовава веднага след като навърши 18 години. Ролята се изпълнява от легендарния президент Сантяго Бернабеу, който ръководи клуба 35 години.

Първият отбор на дел Боске обаче едва след 6 години. През това време той дори променя ролите си, като се придвижва от атака към средата на терена.

В своето поколение е бил ярък играч Висенте дел Боске. Футболистът е особено запомнен с бързото си дрибъл и изключителна непримиримост в бойните изкуства.

Имаше епизоди, които изобщо не го нарисуваха. Един от тях - битка с английския нападател Кевин Кийгън, който по това време е бил в полза на немския „Хамбург”.

В "Реал" дел Боск прекара 17 години. През това време изиграха 312 мача, в които той вкара 14 гола. Полузащитникът на испанския национален отбор бе повикан, но най-вече отиде за замяна. Той прекара общо 18 мача, в които отбеляза един гол.

На треньорския пост

Биография на Висенте дел Боске

Висенте дел Боске, чиято биография е тясно свързана с футбола, мислеше за треньорската си кариера, докато все още е играч. На 27-годишна възраст той получава лиценз за треньор и по-късно научава основите на тази професия, като остава валиден футболист.

През 1999 г. става главен треньор на Реал Мадрид. В шампионата нещата не вървяха добре, в първия сезон успяхме да заемем само пето място. Но на европейската сцена клубът Висенте дел Боске беше успешен. Мадрид започна представянето на Шампионската лига от груповата фаза. Първият мач на пътя с гръцкия "Олимпиакос" беше ефективен, непредсказуем и завърши с равенство 3: 3.

След това кралският клуб победи дома на норвежката „Молде” и обмени победи с „Порт”. Всички решиха лидерите на играта с Олимпиакос. Реал Мадрид спечели с 3-0, а Порто загуби 0-1. В резултат на това испанците достигнаха до плейофите от първо място.

Във втората група, борбата беше още по-трудна. Реал Мадрид започна с две победи над Динамо Киев и Норвегия Розенборг, но след това загуби два пъти за Байерн Мюнхен, 2: 4 и 1: 4. След 4 кръга, основният съперник за напускане на групата бяха украинците, с които Реал имаше по 6 точки.

Срещата на Сантяго Бернабеу между тях завърши с равенство 2: 2. „Реал” напусна групата на второ място поради резултатите от личните срещи.

В 1/4 финалите на "Реал" възникна трудна конфронтация с английския "Манчестър Юнайтед". Мачът в Испания завърши с нулево равенство, Реал Мадрид спечели с резултат 3: 2.

В полуфиналите 3 от 4 отбора бяха испански. "Валенсия" се справи с "Барселона", а "Реал" този път успя да премине немската "Бавария" - 2: 0 и 1: 2.

В финала Мориентес отвори резултата през първото полувреме, а във втория Макнаман и Раул осигуриха уверена победа на Реал Мадрид, 3: 0.

Той успя да обедини звездния отбор и да постигне със своя значителен успех Висенте дел Боске. Статистиката говори за себе си. "Реал" е по-вероятно да вкара, а оттогава отборът събира титли всеки сезон.

Шампионски титли

Статистика на Висенте дел Боске

През 2001 г. отборът успя да спечели шампионската титла. Мадрид прекара сезона много уверено, пред най-близкия преследвач - „Депортиво“ от Ла Коруня, със 7 точки.

В сезона 2001/02, отборът отново триумфално се състезава в Шампионската лига. В групата Реал Мадрид под ръководството на дел Боске стартира с 4 победи, включително над Москва "Локомотив" - 4: 0, и си осигури изход от групата. В последните два кръга "Реал" се отпусна и дори загуби от "железопътните работници" с резултат 0: 2, но все още остава първи.

Във втората групова фаза, отборът се представи още по-уверено, след като изигра само веднъж в равенство. В финала испанците се изправиха срещу „Байер” от Леверкузен. В първите 15 минути отборите размениха голове. Победният гол в края на първото полувреме бе отбелязан от Зинедин Зидан. Така Висенте дел Боске стана два пъти победител в Шампионската лига.

В националния отбор на Испания

Футболист на Висенте дел Боске

В испанския национален отбор дел Боске дойде през 2008 година. Националният отбор играе безупречно в квалификациите си за Световната купа, спечелвайки 10 мача от 10-те. В Белгия и Турция Дел Боске е по-малък по време на срещата, но в последните минути търси победа.

На Mundiale, испанците напуснаха групата, като загубиха в началото на швейцарците с резултат 0: 1. Всички мачове в плейофите спечелиха, като вкараха единствения гол.

В решителна конфронтация те трябваше да се борят с холандците. Този път никой не можеше да отбележи резултат. Случаят стигна до дузпи, но Иниеста вкара 116 минути. Така дел Боске стана един от най-успешните треньори в историята на испанския футбол.

След това печели европейското първенство. Завършва треньорската си кариера през 2016 година.