Антоан Гризман: биография, семейство, снимка

23.03.2019

Антоан Гризман (снимка, публикувана в статията) е френски професионален футболист, който играе на предната позиция в испанския клуб Атлетико Мадрид и френския национален отбор. А. Гризман представляваше националния си отбор на всички младежки нива и беше част от отбора, спечелил U-19 Европейското първенство. Като част от "трикольор" нападателят е световният шампион по футбол през 2018 година. На Евро 2016 Антоан Гризман стана вицешампион, а също и най-добрият голмайстор на турнира. През същата година той заема трето място в класацията на най-добрите футболисти на ФИФА. По-рано в периода от 2009 до 2014 г. той играе в Реал Сосиедад. Височината на футболиста е 176 сантиметра, а теглото - 70 кг.

Биография: ранна кариера

Антоан Гризман е роден на 21 март 1991 г. в Мейкън, Франция. През 1997 г. той е приет в Футболната академия на Макон, където играе в младежката система до 2005 година.

През 2005 г. Антоан се премества в Испания, където тренира в младежките отбори на Реал Сосиедад до 2009 г., след което прави дебюта си за възрастния отбор. Първият мач за базата се проведе на 2 септември в мача срещу Райо Валекано в Купата на Испания (Копа дел Рей). Младото крило влезе на терена в 77-ата минута, но не успя да помогне на отбора си да избегне поражението от 2: 0. Четири дни по-късно Антоан дебютира в Сегунда, излизайки с мач с Реал Мурсия. На 27 септември французинът вкара първия си гол за Реал Сосиедад срещу Уеска. В първия си сезон Антоан Гризман изигра 39 мача в лигата и стана автор на 6 гола. Дебютният сезон се оказа изключително успешен за французите - в "синьо-сините" той стана шампион на испанската Сегунда и получи билет за Ла Лига.

Първи договор, дебют на испанската Ла Лига за Реал Сосиедад

На 8 април 2010 г. Антоан подписа петгодишен договор със Sociedad. В договора се посочва, че играчът може да напусне клуба само ако му се плаща повече от 30 милиона евро. Преди подписването на договора, играчът се интересува от френския "Лъв" от Лига 1, както и от Сент Етиен и Оксер. Но изборът за играча беше очевиден - в Испания видя перспективи. Имаше слухове, че дори Манчестър Юнайтед и Арсенал са предложили добри условия за договора за напред.

Антоан Гризман в Реал Сосиедад

На 29 август 2010 г. Антоан Гризман дебютира в испанската Ла Лига в домакински мач срещу Виляреал, който завърши с резултат 1: 0. След срещата французинът каза в интервю, че е изпълнил детската си мечта. Първият гол в турнира отбеляза срещу Малага. В следващите мачове от сезона, нападателят редовно игра в първия отбор на белите и сините и отбеляза голове. Като цяло, за баския клуб прекараха 202 мача във всички турнири и записаха в статистиката си 52 гола. През 2014 г. играчът започна да получава оферти от известни европейски клубове.

Кариера в Атлетико Мадрид

На 28 юли 2014 г. матраците сключиха споразумение с Реал Сосиедад за прехвърлянето на Антоан Гризман. Страните стигнаха до сделка на стойност 30 милиона евро, както е посочено в личния договор на играча. В същия ден френският нападател претърпя медицински преглед и бе приет, на следващия ден се случи официален трансфер на играча и подписването на шестгодишен договор.

Като част от "Атлетико Мадрид" за първи път влезе в полето в мача на Испанската Супер Купа 2014 на 19 август. Това беше мадридско дерби срещу Реал Мадрид. Французинът се появи в първия мач в 57-та минута и помогна на отбора да спаси жребия. Три дни по-късно се върна мачът, където Гризи изигра 73 минути и стана собственик на испанските Супер-Скопи, защото единствената цел на Манджукич се превърна в ключова и победител.

Антоан Гризман вкара личния си първи гол на 17 септември в мача на груповата фаза на Шампионската лига срещу Олимпиакос Гърция.

Антоан Гризман напредва Атлетико Мадрид

Лидерът на "матрака"

Главният треньор на "матрака" Диего Симеоне започна да флиртува с Гризман на позицията на чисто напред. Преди това французинът действаше само като крило. Не ми отне много време да изчака - Антоан бързо се адаптира към новите задачи, а през декември 2014 г. той става автор на хеттрик за портите на Атлетик Билбао. През януари 2015 г. той бе обявен за играч на месеца в испанското първенство.

На 25 април Антуан вкара своя 22-ри гол срещу Елче, като стана най-продуктивният французин в испанското първенство, побеждавайки Карим Бензема. Според резултатите от сезона, Антоан Гризман (личен рекорд) стана най-добрият играч в Испания през сезон 2015/16, оставяйки след себе си Кристиано Роналдо и Лионел Меси.

В следващите сезони футболистът продължи да играе на високо ниво в екипа на "матрака" и продължава да прави това в момента. Тук той е прекарал общо 208 мача във всички турнири и е проектирал 112 гола (информация за септември 2018 г.).

През 2018 г. Гризи спечели Купата на Лига Европа и Супер купата на УЕФА.

Стил на игра и функции за футболист

Техническият директор на УЕФА Йоан Лупеску, който ръководеше групата наблюдатели, когато Гризман бе обявен за най-добър играч на Евро 2016, каза, че французинът върши невероятна работа за своя отбор, независимо дали има топката. Харесва ви или не, и позиционният смисъл на полето е едно от основните качества. Джон нарича Антоан талантлив футболист, отбелязвайки най-ярките му качества, като работа с топката и визия. Това означава, че французинът може да се нарече „екип играч”.

Гризман е прецизен финишър, способен да приключи атаката с гол, както от дясно, така и от ляво. Французинът има доставен удар, често вкарващ непредвидими позиции. В допълнение, е един от основните изпълнители на стандартите в състава на "матрака", неговият хит в ляво е много екстравагантен и технически. Отлична игрална глава, въпреки малкия си ръст. Антоан има опит да играе по фланговете, защото преди това играеше като крило. Това му помага в играта, когато трябва бързо да се придвижва от позиция на чисто напред по-близо до фланга.

Кариера за френския отбор

Както беше отбелязано по-горе, Антоан започна да играе в националния отбор през 2010 г. като част от младежки отбор под 19-годишна възраст. През следващите години, играчът премина през всички възрастови групи, а през 2014 г. дебютира за основния отбор.

Антоан Гризман е най-добрият футболист на Европейското първенство 2016

На Световното първенство през 2014 г. в Бразилия, нападателят участва в пет мача и стана автор на един гол - на националния отбор на Нигерия в 1/8 финала. Голът беше отбелязан с пета след кръст на Mathieu Valbuena.

Успехът на футболиста на Световното първенство по футбол 2016 и 2018 година

На европейското първенство 2016, което се проведе във Франция, Антоан се появи във втория мач на груповия етап срещу националния отбор на Албания. През второто полувреме Гризи замени Оливие Жиру и започна да прави атаки в чифт с Адел Рами. Дълго време мачът се провеждаше без отбелязани голове, но с постоянни атаки на „трикольор”. В резултат на това в 90-ата минута Антоан Гризман откри резултата в мача, който след 6 минути увеличи Димитри Пайе. В четвъртфиналите срещу националния отбор на Исландия (френска победа 5: 2) Гризи даде две асистенции - на Погбу и Пайе. В полуфиналната конфронтация с настоящите световни шампиони - германският национален отбор, френският нападател издаде двойно и доведе своя отбор до финалния мач с Португалия. Въпреки това, „отборът на избраните“ на финала не можеше да бъде победен.

Според резултатите от Евро 2016 Гризман е обявен за най-добър играч в турнира и негов най-добър голмайстор.

Световен шампион на Антоан Гризман

На последното световно първенство 2018 г. в Русия френският отбор стана шампион. Антоан успя да вкара три гола: Уругвай и Австралия с Хърватия (от дузпа).

Личен живот: Антоан Гризман и съпругата му

От 2011 г. Гризман е в отношения с Ерика Чоперана, испанка, родена в Страната на баските.