Антъни Мартиал: кариера на френски футболист, крило "MJ"

23.03.2019

Антъни Мартиал - френски футболист, който играе за Манчестър Юнайтед и френския национален отбор в предна позиция (ляво крило). Преди това се играе в "Lion Olympic" и "Monaco". Той е носител на наградата Golden Boy за 2015 г. за най-добър играч на възраст под 21 години в Европа. В "Манчестър Юнайтед" е собственикът на следните трофеи: ФА Къп, Суперкупата на Англия, Лига Европа и Супер купата на УЕФА.

Височината на футболиста е 181 см, а теглото - около 75 кг. Като част от "червените дяволи" играе под единадесетия номер.

Биография: ранна кариера в "Лион"

Антъни Мартиал е роден на 5 декември 1995 г. в Маси, департамент Езон, Франция. В периода от 2001 до 2009 година. Той участва в младежката система на KO Les-Yulis Academy, след което се премества в младежкия отбор на Лион (2009-2012).

През сезон 2012/13 Дебютира за "Лъвовете" в Лига 1 в дуел срещу Аячо, заменяйки Рашид Гецал през второто полувреме. Основата на отбора беше изключително трудна за младото крило да премине. Като част от състезанието бяха много атакуващи позиции, които взеха такива играчи като Александър Лаказет, Лисандро Лопес и Бафетимби Бафе Гомис. Като цяло, Антъни Мартиал прекара три официални мача за Лъв и получи основната игрална тренировка в отбора.

Кариера в Монако: По пътя към върха

През 2013 г. скаутите на Монако започнаха да наблюдават отблизо играча, подобно на други европейски клубове. Именно “Монегаските” успяха бързо да подпишат бойното поле на неговата структура.

Договорът е подписан на 30 юни, а за Антони са платени 5 милиона евро. В продължение на два сезона играчът играе в стартовия състав, показвайки високо ниво на игра. В "Монако" Антъни Мартиъл стана истинско откритие. Младият нападател демонстрира високи умения за дрибъл, бързина и тактическо съзнание. Общо 11 отбелязани гола за червените и белите в 49 мача. Скоро европейските „гиганти” започнаха да ловуват за младото френско крило.

Кариера в Манчестър Юнайтед

През лятото на 2015 г. Антъни Марциал влезе в MJ за 36 млн. Паунда, като взе предвид бонусите, сумата беше 57,6 млн. Този трансфер беше най-скъп в историята на футбола за играч, който още не е навършил 20 години. В момента този запис държи французинът Килиан Мбаппа от PSG.

Антъни Мартиал 2015 Победител в наградата Golden Boy

В дебютния мач за Манчестър Юнайтед, 12 септември 2015 г., Мартиал замени Хуан Мата на 65-та минута и отбеляза гол срещу Ливърпул в 86-ата минута. Французинът сложи край на мача, увеличавайки предимството на "червените" към резултата 3: 1. Този месец той бе обявен за най-добър играч в английската Висша лига. Като цяло той изигра 87 официални мача за MJ и отбеляза 24 гола (към септември 2018 г.).

В националния отбор на Франция

От 2009 г. Антъни Мартиал започва да се привлича от игрите на младежкия отбор на Франция. През следващите години премина през цялата възраст на националния отбор. На младежко ниво под 19-годишна възраст става вицешампион на Европа. Като цяло, като се започне с Ю-16 и завърши с Ю-21, той прекара 51 мача и стана автор на 25 гола.

Антъни мариал френски футболист

Като член на възрастния отбор той дебютира на 4 септември 2015 г. в мач срещу Португалия. Участва в Европейското първенство 2016, където "трикольорът" заема второ място. На ниво възрастен, Anthony прекара 18 мача и отбеляза един гол.