Юрий Борзаковски: биография, снимки и интересни факти

27.03.2020

Бягащите от Кения, Етиопия и Северна Африка заемат най-високите позиции в средната дистанция. Рядко всеки европеец е в състояние да проникне поне в десетте най-добри в света. По-значими са постиженията на спортиста Юрий Борзаковски, европейският шампион, олимпийският триумфен и многократен лауреат на световните първенства. Въпреки това, феновете не оценяват спортиста за някои награди: всяко състезание с участието му става истински трилър, в който крайният резултат винаги се отлага за последните секунди.

Господарю глупак

Неопитните фенове вярват, че в управляваните дисциплини всичко зависи единствено от физическото състояние на спортиста и че всяко състезание е само състезание за скорост. Въпреки това, тактическата борба между спортистите заема важно място в състезанието в средната дистанция. В тази връзка, ненадминатият майстор и истински гросмайстор от лека атлетика беше Юрий Борзаковски.

Спортистът, след като успешно измина дълго разстояние от спринта, имаше голяма експлозивна скорост. Юрий Борзаковски Не искайки да се намесва в борбата в основната група съперници от разстояние, местният жител на московския регион предпочиташе спокойно да се движи на 500 метра зад всички, а след това, преодолявайки последния завой, обърна отличната си скорост и издърпа отзад обезкуражените конкуренти.

Така Юрий Борзаковски постигна ярка победа на Олимпийските игри в Атина през 2004 г. и спечели всичките си награди по същия начин. Заедно със своя наставник, той внимателно проучи възможностите на бъдещите си съперници и много точно определи темпото на разстоянието му и решаващия момент за последния удар.

От футбол до лека атлетика

Юрий Борзаковски е роден в Московска област през 1981 г. в малкото градче Кратово. Родителите му са обикновени хора. Мама работеше като портиер, а баща й завъртя колелото на камиона за боклук. Юра е кръстен на Гагарин, откакто е роден в ден на космонавтиката.

Активно, енергично момче не можеше да седи спокойно, обичало да играе футбол и постоянно изчезваше в двора. Юри Борзаковски, чиято биография би могла да се формира по различен начин, е попаднала в лека атлетика почти случайно. Когато пристигна на стадиона, той видя компания от момчета, които играеха футбол и се присъедини към тях и се записа за компанията. Юри с удоволствие посещаваше тренировките, напредваше с невероятна скорост и на дванайсетгодишна възраст дори печелеше прякор Кения. Борзаковски Юрий

Между другото, кенийските бегачи, които бяха детски идоли на момчето, той се възхищаваше на техните невероятни физически характеристики и знаеше наизуст постиженията на най-добрите спортисти.

Търсете себе си

Фантастичните физически данни позволиха на Юри да се опита в доста широк кръг от крос-кънтри дисциплини. По природа доброто сърце перфектно доставя кислород на тялото, осигурявайки издръжливост. Беше отлично развит физически: почти 50% от масата на краката му беше чист мускул. Юрий Борзаковски биография

Благодарение на отличната скорост, той бяга перфектно за дълги спринт дистанции и дори участва в състезания в надпреварата от 200 м. Все пак, преминавайки през различни опции, Юри Борзаковски спря на средни разстояния. Високоскоростната издръжливост, съчетана с отличен финал, позволи му най-добрия начин да се докаже в надпреварата за 800, 1000, 1500 м.

Младши подвизи

На разстояние от 800 м Юрий Борзаковски спечели първата си сериозна международна награда. Помагаше му в тази родна стена. На Световните младежки игри, проведен в Москва през 1998 г., той спечели златна награда на разстояние от 800 м, като добави и сребърен медал на 1500 м разстояние.

На вътрешната сцена Юрий Борзаковски също беше неудържим. Той стана шампион на страната сред млади мъже на разстояние 1500 м и спечели юношеския турнир, участвайки в надпреварата на 400 м. Юрий Борзаковски шампион Въпреки това вече беше ясно, че най-ярките перспективи за него са открити точно на осем метра.

Катерене звезда атлетика

Разцветът на останалите, т.е. специалистите в средно-дистанционното бягане, идва с възрастта, тъй като тези гросмайстори получават майсторство от лека атлетика с опит. Въпреки това Юри Борзаковски, спортист с изключителна физика и изключителна интелигентност, започна да печели доста рано. На 18-годишна възраст той става победител в Русия за възрастни, след което през същата година печели Европейското първенство сред юношите.

Година по-късно Юрий Борзаковски достигна сериозно международно ниво, спечелвайки злато на европейското първенство на закрито. Възобновил личния си най-добър през лятото, той уверено спечели билет за първата си олимпиада, която се проведе в Сидни през 2000 година.

В онези години изглеждаше, че хегемонията на африканските спортисти на средна дистанция бе установена завинаги. От времето на легендарните Болотников и Куц, европейските оставачи на практика нямат никакви постижения на сериозно ниво. Въпреки това, Юрий Borzakovsky постепенно се превръща в най-истинската звезда на континента в лека атлетика. След като вчерашният юноша на 19-годишна възраст успя да стигне до финала на олимпийските игри в Сидни, като се състезаваше на равни начала с най-добрите, започнаха да говорят за него като за възможен победител в следващите игри в Атина.

Основна победа в кариерата

Пре-олимпийските сезони Юрий Борзаковски набра скорост и последователно спечели на големи турнири. През 2003 г. той дебютира на световното първенство, където спря на крачка от златото. Трябва да се отбележи, че много експерти не казват, че африканският бегач е спечелил, но че Борзаковски е загубил заслужено злато.

На Олимпийските игри в Атина той вече бе смятан за един от основните претенденти за победа, въпреки наличието на такива гиганти като Уилсън Кипкетер, Мбулаени Мулаудзи.

Финалът на 800 м. Беше едно от най-зрелищните телевизионни предавания на игрите в Атина. Юрий Борзаковски избра любимата си тактика и запази по-голямата част от дистанцията зад гърба на основните си конкуренти. Въпреки това, в един момент изглежда, че спортистът е твърде късно, за да вземе последния удар. 50 м до финала, той бе безнадеждно зад състезателите, но Юри се втурна като вятър и буквално на половин метър пред известните съперници на финалната линия.

Живот след олимпийската победа

След като спечели на Игрите в Атина, Юрий Борзаковски твърдо навлезе в елита на атлетиката и получи истински звезден статус. Въпреки това трудолюбивият спортист не забавя темпото и все още работи усилено в обучението, за да постигне нови победи. През 2005 г. той става втори на световното първенство, две години по-късно печели бронзов медал, губейки от съперниците си в бавен тактически финал.

Няколко месеца преди Олимпиадата в Пекин през 2008 г., Юри Борзаковски (800 метра) показа втория си резултат на търговски турнир. Той беше в отлична форма и бе смятан за един от претендентите за победа, но провалът го очакваше в столицата на Китай. Преодолявайки трудността на квалификацията, в полуфиналната надпревара Юрий показа само третия резултат и дори не стигна до финала. Юрий Борзаковски джогинг 800 м Самият той обясни своето поражение на неуспешната аклиматизация и погрешни изчисления при подготовката за Олимпийските игри.

След фиаското в Китай Юрий Борзаковски се представи на най-високо ниво от няколко години. През 2011 г. той успя да спечели бронзов медал на световното първенство, въпреки че по това време едно поколение талантливи и гладни е нараснало да печели спортисти.

Един забележителен спортист завърши активната си кариера през 2014 г., но не се сбогува със спорта, след като миналата година по-късно отиде на треньор.

Юрий Борзаковски и неговото семейство

Олимпийският шампион Атина се срещна със съпругата си Ирина в детска градина. След като се срещнаха след петнайсет години, те решиха да не се разделят повече и се ожениха в доста млада възраст. Между другото, неговата годеница също преди това се занимава с лека атлетика. Юрий Борзаковски и неговото семейство Оттогава са имали двама сина, най-големият от които също се занимава с лека атлетика и вече е спечелил младши турнири.