Яна Хохлова: биография на скейтъри, спортни постижения, личен живот

18.02.2019

Яна Хохлова - кънкьор, говореща за Руската федерация. В спортната си кариера имаше многобройни възходи и падения. Участвала е в най-големите световни състезания. И тя все още е запомнена с наслада от многобройни фенове.

детство

Яна Хохлова е родена на 7 ноември 1985 г. в Москва. Израснах в спортно семейство. Майка й работи като вокалист за ледения балет, а баща й е хокеист. Родителите знаят от първа ръка, че ако има желание за постигане на добри резултати в спорта, тогава трябва да започнете тренировки от ранна възраст. Затова на петгодишна възраст Яна е искала да се откаже от фигурното пързаляне. Яна Хохлова

Спортни секции

Но училището беше елит, а треньорите не виждаха никакви перспективи пред детето. Ето защо, Ян на фигурно пързаляне не е взето. Тогава родителите предадоха дъщеря си на художествената гимнастика. След известно време към тези класове бяха добавени и други уроци по ледени балети в пързалката на АЗЛК (сега наречена Москвич). Яна участва в детския театър Алеко. Тя се плъзна в нея, докато навърши тринадесет години.

И тогава Яна се сблъска с труден избор: гимнастика или театър. Но животът й е предоставил трети избор. На същата пързалка, където Яна тренираше, имаше момчета танцьори. Един от тях загуби своя партньор. И Яна беше помолена да се свърже с Андрей Максимишин. Тя се съгласи и тя харесва кънки. Яна реши да спре да кара. Яна Хохлова фигурист

Златен дует

Първоначално Яна Хохлова, фигуристка, обучена заедно с А. Максимишин. Но скоро дуетът се разпадна. През 2001 г. Яна започва да се вози с нов партньор Сергей Новицки. Първият им треньор беше Лариса Филина, след това няколко фигуристи започнаха да тренират Александър Свинин. Тогава в спортната кариера на Яна започнаха първите сериозни успехи.

В сезон 2002/03 Хохлова и Новицки изпълнени на Универсиада, където станаха златни медалисти. След 2 години фигуристите повториха успеха си и успяха да заемат трето място в руския шампионат сред възрастните спортисти. Те говориха за скейтърите като „златен дует“. Те са се превърнали в една от най-обещаващите двойки.

Голям спорт

През 2005/06 г. Яна и Сергей получиха бронзов медал в руския шампионат. И този успех отвори вратите за Олимпийските игри в Торино. Но на тези състезания фигуристите заеха само дванадесето място. В следващия сезон на световните първенства Ян Хохлова и Сергей бяха само на осмо място. Но в европейските състезания бяха почти на подиума. личен живот Яна Хохлова

През този сезон международните кънтри на Grand Prix спечелиха бронз и сребро. Те получиха същия медал в руското първенство. Година по-късно чифт Хохлова - Новицки най-накрая заслужи желаното злато в руското национално първенство. Вярно е, че експертите цитираха отсъствието на бивши медалисти-съперници Домина и Шабалин. Но по-късно Яна Хохлова и Сергей Новицки доказаха, че са взели злато по право.

Европейското първенство и световният шампионат на Русия донесоха бронза на скейтърите. Плюс високи оценки на Гран При. Но на финалите на световните състезания Яна и Сергей бяха само на 5-то място. Сезон 2008/09 е почти „златен” за фигуристите. В три големи състезания те спечелиха първите места. Костюми за скейтъри са разработени от руския моден дизайнер Вячеслав Зайцев.

На Голямата награда Хохлова и Новицки можеха да победят първите фигуристи от Русия - Домина и Шабалин. Яна и Сергей стигнаха до самия край. Но след загряването те трябваше да се откажат от представянето си поради хранително отравяне на Новицки. А руските скейтъри не стигнаха до финалите на Гран При. Да, и в други състезания, двойката не действаше твърде уверено. На Световното първенство по футбол 2009 г. фигуристите заеха едва шесто място. Яна Хохлова и Сергей Новицки

През сезон 2009/10 Хохлова и Новицки стигнаха до финала на състезанието Гран При, като резервна двойка. Малко по-късно те имаха възможността да говорят, но поради здравословни проблеми отказаха турнира. Сергей започна да влошава старата травма на коляното. Но дуетът бе включен в състава за Европейското първенство 2010, където спечели бронза. Мнозина предположиха, че личният живот на Яна Хохлова е свързан със Сергей. Но те винаги бяха само приятели, партньори на леда.

Смяна на партньора

На Олимпийските игри, проведени във Ванкувър, скейтърите бяха на 9-то място. И тогава те започнаха да се подготвят за следващото първенство. Но в Торино бебето неуспешно се пързаля. Яна се препъна и за това съдиите значително намалиха крайните точки. Скейтърите заеха едва 9-то място и неочаквано отказаха да продължат участието си. Причината отново беше старата травма на Новицки.

През 2010 г. Яна Хохлова и Сергей стават почетни майстори на спорта. Но през същата година Новицки решил да напусне спорта заради травма на коляното, което все повече го безпокоеше. А Яна остана без партньор. По едно време кънкьорът се плъзна с Лийвенски фигурист Девидас Стагнюнас.

Завършване на спортната кариера

Тогава Хохлова се събра с Федор Андреев. Дуетът им тренира майката на скейтъра. Те участваха на много състезания, а в шампионата на Русия заеха 4-то място. Но победите им имаха променлив успех. През 2011 г. Федор сериозно нарани коляното си, а Яна отново остана без партньор. Скоро Хохлова реши да прекрати спортната си кариера. И сега тренира други скейтъри. Съпругът на Яна Хохлова

"Ледена епоха"

Яна Хохлова е участник в телевизионното шоу "Ледена епоха". Тя свири с Дмитрий Хрусталев и Алексей Гоман. И той призна, че между тях винаги имаше топла връзка и дори лек флирт. Но те никога не излизаха извън рамките на разрешеното. Сега поддържайте приятелски отношения, периодично общувайте.

Личен живот на Яна Хохлова

Много фенове се интересуват от формирането на личния живот на Яна Хохлова. Но от детството си тя не е в романтична връзка. От петгодишна възраст тя стоеше на кънки, спортистът напълно се отдаде на спорта. Когато реши да прекрати кариерата си по фигурно пързаляне, тя имаше повече свободно време. Ето защо, може би, бъдещият съпруг на Яна Хохлова скоро ще се появи не само в живота на бившия шампион, но и в страниците на медиите. В момента спортистът е свободен и не бърза да организира личния си живот.