14.04.2019

Един от най-известните и обичани фенове на отборите на света е испанската „Барселона”. Треньорите винаги определят съвременните футболни тенденции, те се учат от целия свят чрез своя пример как да играят едновременно ефективно и ефикасно.

ФК Барселона

треньори на Барселона

Треньорите "Барселона" - един от най-титулярните в света. Трябва само да се каже, че в своята история клубът е спечелил десетки награди на национално и международно ниво. Известният футболен клуб стана шампион на Испания 24 пъти, по-често титлата е спечелена само от Реал Мадрид 32 пъти. Каталунците също спечелиха сребърни медали 24 пъти.

В списъка на постиженията на „Барселона” има по-сериозни победи. 39 пъти е играла в испанската купа, спечелвайки трофея 28 пъти. 19 пъти "синият гранат" се бореше за испанския Суперкупа, отбелязвайки 12 победи.

Списъкът с победи на международната сцена не е по-малко впечатляващ. "Барселона" печели европейската купа пет пъти (или Шампионската лига, както се нарича днес), печели Купата на УЕФА четири пъти и пет пъти в Суперкупата на УЕФА. Освен това отборът е трикратен носител на Междуконтиненталната купа. През 2009 г. испанският клуб постави безпрецедентен рекорд, спечелвайки всички официални турнири, в които участва. Бяха шестима. Този успех до голяма степен бе осигурен от треньорите от Барселона.

Най-успешният треньор

Хосеп Гвардиола

Днес много футболни анализатори смятат, че Хосеп Гвардиола е най-успешният наставник в историята на клуба. Под него отборът спечели всички официални турнири през 2009 година. Като цяло той ръководи каталунците от 2008 до 2012 година. През тази година в шампионата на Испания „Барселона” изпревари основния си съперник - „Мадрид“ - „Реал“ - с 9 пункта, отбелязвайки 105 гола за сезона.

Въпреки това, в Купата на Испания, "Барселона" бе победена от отбора "Атлетик" от Билбао - 4: 1. В мача за Супербоу, каталунците отново трябваше да се изправят срещу тези съперници. И този път в двубой. Въпросът за победителя беше премахнат в първия мач. "Барселона" на парти спечели 5-1, а след това и спечели у дома 3-0.

В Шампионската лига "синият гранат" спечели с 2: 0 английски "Манчестър Юнайтед", а в мача за Суперкупата на УЕФА с резултат 1: 0 спечели донецкия "Шахтар". Накрая, шестата титла бе спечелена в Междуконтиненталната купа. В решаващия мач на клубното световно първенство испанците взеха надмощие над аржентинския отбор Естудиантес (2: 1). Разбира се, освен звездния отбор, на който много треньори на Барселона биха завиждали на други години, Гуардиола изигра своята роля на треньорския мост.

Само за пет години Гуардиола спечели три испански шампионати, две купи, три Супербоула, две Шампионска лига, две Суперкубове на УЕФА и две световни шампионати.

Холандски ментор

Треньорът на ФК Барселона

Друга легенда, водена от каталунците, е треньорът на Барселона Йохан Кройф. Работил е с екипа от 1988 до 1996 година. През това време "синият гранат" спечели 11 трофея. "Барселона" спечели националния шампионат четири пъти, три пъти - испанската Супер Купа, веднъж - Европейската купа (подобна на съвременната Шампионска лига), Супер купата на УЕФА, Купата на Испания и Купата на победителите в купата.

В отбора Кройф популяризира известния холандски тотален футбол, който се състоеше в постоянния натиск на противника. Това доведе до очевидни резултати. Обучители „Барселона” на Кройф не можеха да се похвалят с толкова много титли и награди.

Текущ главен треньор

В момента Барселона се оглавява от Луис Енрике. Той ръководи отбора през 2014 г., като го взе от ръцете на аржентинеца Херардо Мартино. Мартино е работил с каталонците по-малко от година. През това време те успяха да спечелят само един трофей - испанската Суперкупа.

"Барселона" с Аржентина пропусна победата в националното първенство, което спечели през последните няколко години. Така през 2013 г. испанецът Тито Виланова ги заведе на първо място в шампионата. С него отборът спечели 100 точки в шампионата, като вкара 32 победи в 38 мача. Спектакълът също беше феноменален. Каталунците вкараха 115 гола. Тито Виланова изгради ярък атакуващ отбор, който успя да набере Реал Мадрид с 15 точки.

Тито Виланова

Когато Луис Енрике „Барселона” издържа с различен успех. В същото време треньорът вече успя да спечели голям брой трофеи. Два пъти печели шампионата и Купата на Испания, след като Шампионската лига, Супер купата на УЕФА, Клубното световно първенство и Суперкупата на Испания.

Играта от Барселона в тегленето на Шампионската лига 2016/17 ще спадне в историята на световния футбол. За първи път отборът успя да спечели, като загуби 0-4 в първия мач. В 1/8 финалите испанците загубиха със същия резултат в Париж. На втората среща малко хора вярваха в техния успех. Но отборът на Луис Енрике спечели 6: 1, доказвайки, че за тях просто няма нищо невъзможно.