Лекарството "ибупрофен" (показания за употреба на това лекарство ще бъде обсъдено по-долу) е синтетично нестероидно лекарство който има антипиретични, противовъзпалителни и аналгетични ефекти. Информация за методите и характеристиките на нейното приемане можете да намерите в тази статия.

индикации за ибупрофен

Форма на освобождаване и състав на лекарството

Лекарство "ибупрофен" се произвежда под формата на различни таблетки, капсули, мехлеми и суспензии. Помислете за състава на всички подадени формуляри.

  1. Таблетки "ибупрофен" с удължено действие, покритие. Този инструмент съдържа около 800 mg активно вещество (производни на фенилпропионова киселина). Такова лекарство се продава в картонена кутия по 60, 14 и 7 броя.
  2. Biconvex ибупрофен таблетки са бели, гладки, кръгли. Представя лекарството включва в състава си 400 или 200 мг от активното вещество. Спомагателните компоненти включват талк, магнезиев стеарат, лактоза, картофено нишесте, повидон 25 и колоиден силициев диоксид. Произвеждат се в 100, 20 и 10 броя.
  3. Таблетки, предназначени само за смучене. Всяка от тях съдържа 200 mg от активната съставка.
  4. Суспензия "ибупрофен" хомогенна (за перорално приложение). Лекарството има жълтеникав оттенък и изразен мирис на портокал. 5 милилитра суспензия съдържа около 100 mg от основното вещество. Този инструмент се произвежда в картонена кутия, която съдържа мерителна лъжица и бутилка със 100 мл лекарство.
  5. Капсули "ибупрофен" с удължено действие. Това лекарство съдържа 300 mg активно вещество.
  6. 5% гел и крем "Ибупрофен", предназначени изключително за външна употреба.

ибупрофен гел

Фармакологично действие

Какво помага на лекарството "Ибупрофен"? Показанията за употреба на този инструмент и дозировката му ще бъдат представени на вашето внимание по-долу. Сега искам да говоря за принципите на това лекарство. Както е споменато по-горе, активното вещество означава "ибупрофен" са производни на фенилпропионова киселина. Благодарение на този състав, той е особено ефективен за болка, която възниква по време на възпалителни процеси. В своя антипиретичен ефект, това лекарство е доста близко до ацетилсалицилова киселина. В допълнение, той е в състояние да потисне залепването на тромбоцитите, както и да подобри микроциркулацията и да намали интензивността на съществуващото възпаление. Когато се прилага външно, ибупрофен маз има много силен аналгетичен ефект. След употребата на това лекарство, хиперемията забележимо намалява, сутрешната скованост и подуването намаляват. Както знаете, представеното лекарство е посочено като едно от най-важните лекарства на Световната здравна организация. Това означава, че неговата безопасност и ефикасност са проучени и клинично тествани.

Лекарство "Ибупрофен": показания за употреба

индикации за ибупрофен

Инструкцията гласи, че "ибупрофен" може да се използва при следните патологични състояния:

  • треска с различен произход;
  • остеоартрит;
  • цервикална спондилоза;
  • постурална хипотония (докато приемате антихипертензивни средства) ;
  • анкилозиращ спондилит;
  • SARS и грип (симптоматично лечение);
  • цервикална мигрена;
  • синини;
  • Синдром на Barre-Lieu;
  • нефротичен синдром ;
  • миалгия;
  • псориатичен артрит;
  • бурсит;
  • ревматоиден артрит;
  • невралгична амиотрофия;
  • невралгия;
  • синдром на вертебралната артерия;
  • тендинит;
  • ишиас;
  • травматични възпаления на опорно-двигателния апарат и меките тъкани;
  • навяхвания;
  • ставен синдром (или обостряне на подагра).

Използвайте в комплексна терапия

Средства "ибупрофен" (индикации за употреба на това лекарство са обсъдени малко по-горе) често се използва като спомагателно лекарство за следните отклонения:

  • пневмония;
  • постоперативно, зъбобол или главоболие;
  • бронхит;
  • инфекциозно-възпалителни заболявания на УНГ (например фарингит, синузит, тонзилит, ларингит и ринит);
  • възпалителни процеси в таза;
  • аднексит;
  • първична дисменорея;
  • паникулит;
  • algomenorrhea.

ибупровен при кърмене

Противопоказания за употребата на лекарството

Подобно на други лекарства, ибупрофен има и свои противопоказания. Трябва да се отбележи, че има много такива. Ето защо, преди да приемете лекарството, трябва предварително да се консултирате с Вашия лекар. Така че, лекарството "ибупрофен" е противопоказано в следните случаи:

  • обостряне на язва на дванадесетопръстника или стомашна язва;
  • свръхчувствителност към основните вещества на инструмента;
  • Аспиринова астма;
  • нарушено цветно зрение;
  • скотоми;
  • заболявания на зрителния нерв;
  • улцерозен колит ;
  • артериална хипертония;
  • цироза на черния дроб с портална хипертония;
  • липса на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • изразени нарушения на черния дроб или бъбреците;
  • сърдечна недостатъчност;
  • патология на вестибуларния апарат;
  • амблиопия;
  • хемофилия;
  • силно подуване;
  • левкопения;
  • hypocoagulation.


ибупрофен таблетки

Използвайте с повишено внимание!

Когато се използва лекарството "ибупрофен" е необходимо да се извършва систематичен мониторинг на кръвта, както и на бъбреците и черния дроб. Трябва също да се отбележи, че това лекарство се предписва с особено внимание, ако пациентът има следните патологии или състояния:

  • ентерит;
  • съпътстващи заболявания на бъбреците и черния дроб;
  • сърдечна недостатъчност;
  • колит;
  • гастрит;
  • деца до 12 години;
  • преди лечението на диспептични симптоми;
  • непосредствено след операцията.

Инструкции за употреба

Според инструкциите, лекарството "Ибупрофен" се препоръчва да се приема през устата веднага след хранене. Дозата на този инструмент зависи от вида на заболяването и трябва да се определя само от лекуващия лекар. Ето някои често срещани случаи:

  • при псориатичен артрит, остеоартроза, анкилозиращ спондилит и алгоменорея, възрастните трябва да приемат 400-600 милиграма от лекарството четири пъти дневно;
  • при ревматоиден артрит е необходимо да се използва повишена доза, или по-скоро 800 милиграма три пъти дневно;
  • с навяхвания и увреждания на меките тъкани, ибупрофен таблетки с удължено действие се предписват в количество от 1500-2300 милиграма на ден, преди лягане;
  • с умерени болкови синдроми е желателно да се вземат 1200 милиграма на ден;
  • за фебрилен синдром, който възникна след имунизация, лекарите предписват 50 милиграма от това лекарство.

Период на кърмене и бременност

ибупрофен по време на бременност Лекарството "ибупрофен" по време на бременност е строго забранено да се приема в третия триместър. Що се отнася до употребата в I и II, това е допустимо само когато очакваната полза за бъдещата майка надвишава вероятната вреда за бебето. Също така трябва да се отбележи, че лекарството "ибупрофен", когато кърменето е позволено да вземе (за премахване на болка или треска). Ако по време на кърмене е необходима висока доза от този агент, тогава трябва да се повиши въпросът за преустановяване на кърменето.

Странични ефекти

Ибупрофен е сравнително безопасно лекарство, което се понася сравнително добре. Въпреки това, в някои случаи пациентите могат да получат нежелани реакции под формата на диария, повръщане и гадене, дискомфорт в епигастралната област и анорексия. В допълнение, инструкцията предупреждава за възможността от ерозивни и язвени поражения на стомашно-чревния тракт, нарушения на чернодробната функция, анорексия, анемия и агранулоцитоза. Често се забелязват главоболие, замаяност, нарушения на зрението и нарушения на съня. В случай на някоя от изброените реакции се препоръчва да се консултирате с Вашия лекар.