Сердар Азун: Ирански футболист, нападател на Рубин

23.03.2019

Сердар Азун - ирански професионален футболист, действащ като нападател в Казан "Рубин" и иранския национален отбор. Той е член на Световното първенство по футбол 2018 в Русия. В периода на игралната си кариера той играе за ирански „Sepahan“ и „Rostov“.

Ирански Меси Амун Сердар

Биография: най-младият ирански легионер

Serdar Azmun е роден на 1 януари 1995 г. в град Gombede-Cavus, Иран. На деветгодишна възраст започва да се интересува от футбола. На петнадесет години той започва да свири за младежите от клуба на Исфахан "Sepahan".

През декември 2012 г., на 17-годишна възраст, Azmun се премества в Казан Рубин. Тук той стана вторият ирански футболист след вратаря Алиреза Хагиги. Преходът на Azmun беше доста сензационен - ​​футболистът стана най-младият ирански играч в историята, който е в полза на чужд клуб.

Първият мач за новия клуб Амун се проведе на 25 юли 2013 г. в Лига Европа срещу клуб "Ягодин" от Сърбия. През август същата година, в мача на Лига Европа срещу Молде, Fotballklubb дойде като заместител и на 85-та минута и успя да стане автор на целта.

Азмун Сердар напред Рубин

Той изигра първия мач в Руската футболна Висша лига на 6 октомври 2013 г., след като замени в 74-та минута на мача срещу Анжи, а в добавената минута отбеляза първия гол за Рубин.

Отидете до "Ростов" под наем

През февруари 2015 г. иранският нападател се премести в Ростов на базата на лизинг. Дебютът му за новия клуб се състоя на 8 март 2015 г. в мач с Локомотив Москва. 16 март 2015 г. отбеляза първата цел за московската "жп линия" на портата "Кубан". През юли 2015 г. Азмун Сердар удължи договора за наем с Ростов за още един сезон, а по-късно в този клуб стана вицешампион на руското първенство.

Azmun Serdar в състава на Ростов

През лятото на 2016 г. иранският футболист, по собствено желание, напусна Рубин и проведе контролен мач за Ростов. След това екипите започнаха съдебни дела, по време на които арбитражният съд в Лозана даде разрешение на иранския нападател да проведе мачове за Ростов.

В резултат на това съдебното заседание позволи на екипа на Ростов да обяви футболист за текущия сезон. Иран е включен в UCL 2016.

В квалификацията, Azmun вкара в портите на Royal Sporting Club Anderlecht и Αjax и помогна на отбора за първи път в историята да влезе в груповата фаза. През ноември 2016 г. в мача на груповия етап срещу Атлетико Мадрид (1: 2), Азмун отбеляза гол и стана първият ирански от 2005 г. (когато Али Карим от Байерн отбеляза), който вкара в груповата фаза на основния европейски турнир.

23-ти ноември 2016. Azmun вкара втория си гол в групата на Шампионската лига срещу Байерн, което позволи на руския клуб да спечели сензационно и трето място в групата.

Азмун Сердар се завръща в Рубин

След добри постижения и голове в Шампионската лига, Azmun привлече интерес от европейските гиганти като Марсилия, Ливърпул, Арсенал, Борусия (Дортмунд) и Байер 04, а в края на сезона 2016/2017. GG. Шотландският Grand Celtic, английският Everton и испанската Валенсия се интересуват от Azmun.

Иранският преход към един от изброените европейски клубове обаче не се състоя. През юни 2017 г. Азун Сердар се завръща в Рубин.

През август 2018 г. в мача на втория кръг на шампионата на Русия срещу московското "Динамо" в 18-та минута иранците бяха повредени. Нараняването на Асмун Сердар беше твърде сериозно - футболистът бе изнесен от полето на носилка.