Павел Недвед: биография, постижения

14.04.2019

Павел Недвед е известен чешки футболист. Най-голямата популярност се постига в италианското първенство, говорейки за римските "Лацио" и Торино "Ювентус". В края на 90-те - началото на 2000-те години се счита за един от най-добрите халфове в Европа. През 2003 г. става собственикът на "Златната топка" - награда, която се присъжда на най-добрия играч на сезона.

биография

Павел Недвед

Павел Недвед е роден в малкото чешко село Скална, което се намира близо до град Хеб, на границата с Германия. Спортистът е роден през 1972 година.

Още на петгодишна възраст той започва да играе в местния отбор на Татран. На 13 години той е поканен в клуба на Червената звезда в Хеб. Талантлив играч бързо бе забелязан от скаутите на най-добрите отбори в страната. Година по-късно той е в Pilsen Skoda, а в началото на 90-те се премества в Прага Dukla.

Дебют в професионалния футбол

прозвището на Пол Недвед

В професионалния футбол Павел Недвед дебютира през 1991 г. в първата лига на чехословашкото първенство. По това време той е само на 19 години. Той изигра 19 мача на терена, в който отбеляза три гола.

Обещаващ полузащитник се интересува от най-известния чешки клуб - Прага “Спарта”. През 1992 г. той започва да защитава цветовете на този екип.

В първия сезон в "Спарта" Недвед не може веднага да получи място в базата. Той се появи на терена 18 пъти, но само 5 от тях влязоха в стартовия състав.

На следващата година той вече се установи, в крайна сметка стана един от лидерите на клуба. През сезон 1994/95 Павел Недвед бе избран за най-ценен играч в Спарта. В 27 мача той отбеляза 6 гола, като спечели трета поредна титла. На следващата година той показа още по-големи резултати, като вкара 14 гола за сезон. След края на първенството получих няколко оферти от чуждестранни клубове.

Кариера в чужбина

футболист Павел Недвед

Особен интерес за Nedved е холандският PSV, но в борбата за спортиста римският "Lazio" в крайна сметка печели, предлагайки по-благоприятни условия на договора. Чешкият полузащитник струва на италианския клуб 4,5 милиона долара. В първия сезон в новия отбор футболистът Павел Недвед вкара 11 гола срещу опонентите си. Неговият отбор се класира на четвърто място в класирането.

През 1998 г. Недвед спечели първия си трофей Апенинския полуостров. В Купата на Италия, противникът на отбора му беше Милан. Първият мач на "Сан Сиро" спечели домакините, а във втория мач "Милано" откри резултата в първата минута на второто полувреме. Но римляните успяха да променят хода на борбата. Готхарди, Югович и Неста донесоха победата на Лацио в купата.

През 1999 г. Nedved печели италианската Super Cup, отбелязвайки един от головете срещу Juventus Torino (Лацио спечели 2: 1). Въпреки това, след като този играч започна да преследва нараняване. В резултат на това той трябваше да пропусне почти целия сезон. Връщайки се накрая, той отново става идол на римските фенове. В финала на купата целта му беше да помогне на испанската "Майорка" във финала. Лацио спечели първия по рода си европейски трофей.

През 2000 г. чешкият легионер изигра почти ключова роля в победата на "Лацио" в италианското първенство. По време на сезона римляните трябваше да изиграят 9-точкова разлика от Торино „Ювентус”. В последния мач отборът на Недвед пресича Реджина (3: 0). "Старата дама" неочаквано губи. Лацио стана шампион за втори път в историята си. По онова време псевдонимът на футболиста на Павел Недвед в Апенинския полуостров беше Павелина, което буквално означава „кон“. Той го получи за агресивна и агресивна игра.

В Торино "Ювентус"

псевдонимът на футболиста бе прокаран

През 2001 г. друг италиански клуб, Ювентус Торино, придобива правата на Недвед. Размерът на превода е 50 милиона долара. Те заведоха футболист на определена позиция - вместо Зинедин Зидан, който отиде в Реал Мадрид.

Първоначално нещата в новия отбор не му достигнаха. Едва след като Липи го прехвърли на позицията на централния халф, Недвед играеше с пълна сила. Той ръководи организацията на повечето атаки. Благодарение на активната си игра напред, "Ювентус" в крайна сметка все още участва в борбата за титлата шампион, пред "Рома" във финалния кръг.

Златна топка

какво е псевдоним Павел nedved

В началото на 2000-те Невед достигна върха на фитнеса си. Новият псевдоним на Павел Недвед по това време вече беше известен на всички фенове. Той стана известен като "чешката ракета". Заедно с нападателя на Торино Алесандро Дел Пиеро, Чехия поведе отбора до победи във всички турнири.

В шампионата равен "Ювентус" не беше. Интер загуби 7 точки. Италианската Супер Купа също бе завладяна. Успешно отборът играе в европейски състезания. Първият туринци уверено спечели първия групов етап. На второ, всичко не беше толкова просто.

Още в първата среща на посещение в Депортиво само голът на Недвед спаси Ювентус от поражение (2: 2). А след победата над швейцарското "Базел" бяха последвани от две загуби на английски "Манчестър Юнайтед". Началният мач с "Депортиво" стана определящ. Испанците спечелиха 0: 2. Въпреки това, "Ювентус" все още успя да спечели, като отбеляза гол във втората минута.

В четвъртфиналите в опозицията в гол „Барселона” Недвед в мача докара отбора напред. Съдбата на пътуванията до полуфиналите беше решена в допълнителното време.

В 1/2 финала Ювентус загуби от Реал Мадрид 1: 2. Във втория мач, поведени в резултата 2: 1. Той продължи допълнително време, докато Недвед вкара решаващия гол за 73 минути.

В финала на Шампионската лига два италиански отбора се срещнаха - Ювентус и Милано. В основното и допълнителното време победителят не можеше да бъде идентифициран. В дузпите на Миланеца бяха по-щастливи.

В края на сезона Недвед получи Златната топка.

В националния отбор на Чехия

Каква е прякора на Павел Недвед днес - всички чешки фенове знаят.

През 1996 г. на Европейското първенство в Англия чехите стигнаха до финала, където загубиха пред германския национален отбор само в допълнителното време.

На европейското първенство през 2004 г. той стигна до полуфиналите с отбора. Въпреки това, през първото полувреме бе контузен и не можа да продължи срещата. В резултат на това съперниците отидоха в плейофите - гърците.

Невед завърши кариерата си през 2009 година. За клубовете той прекара повече от 500 официални мача, като вкара 110 гола. За националния отбор на страната си отиде на полето 91 пъти, след като се отличи с 18 гола.