Олга Вилухина: талантлива руска биатлонистка

30.04.2019

През последните години биатлонът започна да придобива популярност в Русия. Имената на най-добрите скиори са познати на всички любители на спорта. Един от най-добрите биатлонисти от последните пет години е Олга Вилухина. Биатлонът загуби много, когато през 2016 г. Олга обяви пенсионирането си. Тя е смятана за една от най-точните спортисти, като процентът й на удари в целта е надхвърлил 85%. Поради здравословни проблеми спортистът бил принуден да прекрати кариерата си в разцвета на живота. Но тя успя да спечели наградите за Световната купа и да спечели медали на Олимпийските игри.

Начало на пътуването

Олга Геннадиевна Вилухина е родена в Башкирската межирия през 1988 година. Бащата на момичето работи като строителен инженер, майката работи като оператор в котелно помещение. Сестра избра работата на софтуерен инженер. Олга Вилухина

За първи път Оля видя състезание по биатлон, гледащо олимпийските предавания през 1998 г. в Нагано. Скоро един от новите си идоли пристигна в родния си град - скиорката Валери Иванов, който организира ски-участъка. Поради факта, че Мижърхия е затворен военен град, момичето не е имало възможност да участва в биатлон. До 2004 г. тя се качи на ски без пушка, а след това сериозно се зае с любимия си спорт.

Младши подвизи

Първият голям турнир за Олга беше Световното юношеско първенство през 2006 година. Вилухина се провали в индивидуалното състезание, а в следващите дисциплини успя да събере пълен набор от награди. В спринта биатлонистът взе златото, беше трето в преследването и в релето се изкачи до втората стъпка на пиедестала. Биатлон Олга Вилухина

Следващите няколко сезона не бяха много успешни. На световните първенства тя не постига успех в отделните дисциплини, като все още се представя добре в щафетите. Въпреки това, първенството на континента през 2009 г., проведено в родната му Башкирия, беше турнирът, след който треньорите на националния отбор насочиха вниманието си към спортист като Олга Вилухина. Биатлонът стана абсолютен шампион на континента, печелейки злато във всяка от четирите дисциплини.

Трудно преминаване към ниво за възрастни

След триумфалното европейско първенство, спортистът е включен в основния руски отбор и получи шанс да участва в един от етапите на Световната купа. Олга Вилухина показа най-добър резултат сред руснаците в Ханти-Мансийск в началото, като стана шестият в спринта и спечели правото да участва в церемонията по цветя.

След сезон 2008–2009 треньорите решават да включат спортист в основния екип за целенасочено обучение. Биатлон Олга Вилухина

В тренировъчния лагер в Оберхоф обаче имаше сериозни здравословни проблеми. По природа, Vilukhina има високо ниво на хемоглобин. Интензивното обучение в планините влошава състоянието й. Температурата беше над 40, поради което кръвта започна да се съсирва. Спортистът отиде в болницата. Лекарите дори не можеха да установят точна диагноза на заболяването. След дълъг процес на възстановяване тя се върна на ски пистата, но вече губи формата си.

Връзка с второто разделение

Треньорите решават да изпратят Вилухина за участие в по-малко престижен турнир - Купата на IBU. Тя не постигна много успех на тези етапи, като се превърна във втория в спринта на турнирите в Идре и Риднау Вал Ридана.

На сцената в Обертилах се случи любопитен инцидент. За самата спортист обаче имаше малка причина за смях. Олга Вилухина отиде в началото, забравяйки да постави номера на формуляра. Забавянето е продължило 40-50 секунди и през това време съперниците вече са успели да избягат далеч. В резултат на това тя дойде до финалната линия, зад победителя само за тези злополучни 42 секунди.

През целия сезон Олга е преследвана от здравословни проблеми. В Алтенберг тя участва за последен път в Купата на IBU този сезон, след което се сблъска с отит. След като се възстанови, тя участва в руското първенство, където печели индивидуалното състезание. Тя дойде в отбора да участва в Европейското първенство, но в тези състезания тя влоши предишната си рана.

Въпреки това треньорите се надяваха, че Олга Вилухина ще може да помогне на основния отбор на Световното първенство през март, но по това време температурата й отново рязко скочи и спортистът завърши този нещастен сезон в болнично легло.

Върнете се на високо ниво

Въпреки всички неуспехи на сезон 2009-2010 треньорите включват Олга в основния отбор за следващия сезон. Спортистът оправда доверието на менторите и успешно се представи в смесената естафетка в Хохфилцен, където помогна на отбора си да спечели. На сцената в Оберхоф й беше поверено благородното право да закрие щафетата сред женските отбори. Олга не разочарова и завърши, побеждавайки всички съперници.

През март 2012 г., за първи път в живота си, Вилухина взе медали на световни първенства, ставайки трета в преследването.

Сезон 2012-2013 биатлон старт не може да бъде по-добре. На сцената в Остерсунд тя спечели бронз в спринта и в следващите индивидуални състезания не падна под пето място. Олга Вилухина Особено впечатляващо беше представянето й в смесена щафета. Нейният съотборник Олга Зайцева й подаде палката, изоставайки от съперника си с 11 секунди. Вилухина не само можеше да играе тази празнина, но и донесе на мъжете половин минута хендикап.

Накрая, в Ханти-Мансийск, тя показа най-добрия си резултат на етапите на Световната купа. В допълнение към среброто в преследването, в останалите състезания тя определено влезе в челната четворка.

Олимпийски награди и отклонение от спорта

Като цяло, Олимпиадата в Сочи не се получи много добре за руската женска биатлон. Въпреки това, Олга Вилухина, чиито снимки впоследствие украсяваха всички корици на спортни издания, успя да се подготви перфектно за основните си състезания в живота. На разстоянието за спринт тя стреляше студено, без да позволява еднократно приплъзване и мина покрай двете стрелбища. Въпреки това, в скорост тя загуби на лидера на състезанието - Анастасия Кузьмина, която защитава цветовете на Словакия.

Олга Вилухина успя да добави сребро в естафетното състезание към индивидуалната спринтова награда, ставайки двукратен олимпийски медалист. Олга Вилухина снимка

След края на олимпийските игри те отново познават здравословни проблеми. Спортистът реши да прескочи следващия сезон, за да се подреди. Във всички интервюта Вилухина каза, че иска да запази формата си до следващите Игри в Phenchane.

Но в крайна сметка здравето и личният живот се оказаха по-важни. През ноември 2016 г. спечелилият наградата спортист обяви завършването на славната си кариера.

Олга Вилухина напусна спорта рано, но не се раздели с биатлона. Заедно със съпруга си те се занимават с коучинг, а феновете могат да бъдат чути повече от веднъж на славното име на заслужен спортист.