Марко Асенсио: кариера на млад испански халф в "Реал" и испанския национален отбор

23.03.2019

Марко Асенсио е испански професионален футболист, който играе с Реал Мадрид и испанския национален отбор като атакуващ халф. Като част от Мадридския клуб е собственикът на всички трофеи в Испания, както и двукратният носител на Шампионската лига и Супер купата на УЕФА.

Той е член на Световната купа 2018, която се проведе в Русия, където отборът му отлетя в 1/8 финалите. 11 септември 2018 г. играе в приятелски мач срещу Хърватия - вицешампиони от миналото световно първенство, в което отбеляза гол (общ резултат 6: 0).

Биография на футболиста

Марко Асенсио е роден на 21 януари 1996 г. в град Палма, Испания. Футболист е завършил футболната академия в Майорка.

Той се присъедини към основния екип през 2013 г., но за пръв път игра за фермерския клуб - "Майорка Б". На 27 октомври 2013 г. дебютира за основния отбор в мача срещу Recreativo. За резервния отбор изигра 14 мача и вкара 3 гола. Първият гол за база бе отбелязан на 16 март 2014 г. в мача срещу Тенерифе. През октомври 2014 г. Марко Асенсио стана играч на месеца в Сегунда. Общо "Майорка" вкара 7 гола в 56 мача на Сегундо. В края на 2014 г. той подписва договор с Реал Мадрид, по силата на който той ще се присъедини към крема през лятото на 2015 година.

Преместване в Реал Мадрид: отдаване под наем на Еспаньол и проучване на Ла Лига

През лятото на 2015 г. Асенсио стана истински играч. Марко веднага бе отдаден под наем на Еспаньол за един сезон. Той дебютира в испанската Ла Лига в мач от 4-ти кръг срещу Реал Сосиедад.

В 6-ия кръг получих жълт картон на 13-та минута от мача с Депортиво. В мача срещу клуба Реал Бетис бе отбелязан с три асистенции на 4, 51 и 55 минути. Дебютният гол вкара в гол на „Гранада” и донесе реми на „Еспаньол” на 94-та минута.

Марко Асенсио на Майорка

В мача срещу Малага той вкара гол с 6 минути. Първият мач с клуба, проведен на 15 декември 2015 срещу "Леванте". На 22-та минута от мача с "Ейбар" помогна.

В мача 25 кръг отбеляза гол и получи жълт картон. В мача срещу "Райо Валекано" той даде асистенция за 12 минути. В 31-ия и 32-ия кръг той даде 1 асистенция. В 34-ия кръг той вкара гол срещу Селта. В последния мач за клуба той вкара двойно в гола на Ейбар, отбеляза голове на 32 и 66 минути, а също така даде помощ на 76 минути. В резултат на това Еспаньол спечели с резултат 4: 2. Според резултатите на шампионата, Марко Асенси бе включен в топ 10 сътрудници на Ла Лига.

Кариера за "Кралския клуб"

Официалният дебют на Асенсио за Реал Мадрид бе в мача на Суперкупа от УЕФА срещу Севиля. Там, 20-ят брой на Марко Асенсио вкара един красив гол от разстояние в гол на Серджо Рико и отвори резултата в мача. Той стана автор на последния - четвъртия - гол срещу Ювентус Торино във финалния мач на Шампионската лига 2016-2017. В допълнение към Шампионската лига той спечели Купата на Ла Лига (Испанско първенство) в първия си сезон в Реал Мадрид. Прекара 38 мача във всички турнири за сезона.

Победител в Шампионската лига

През следващия сезон той започна да влиза на терена по-често като част от Кралския клуб, участвайки в 51 мача, включително 32 мача в Ла Лига.

Кариера в националния отбор на Испания

Той игра на Евро 2015 сред отбори под 19 години, който се проведе в Гърция. Той беше основният играч на екипа си. В полуфиналите на турнира, в дуел с френския отбор, се отбелязва двойно, отбелязвайки головете си за 88 и 95 минути, което му позволява да влезе в списъка на най-добрите голмайстори в турнира. Той игра на финалния мач срещу руския национален отбор и заедно с отбора си стана европейски шампион сред отбори под 19-годишна възраст. Той бе признат за най-добър играч на турнира. През същата година играчът започва да участва в младежкия отбор до 21 години, за което играе 18 официални мача и вкарва 7 гола.

Полузащитник на Асенсио

През 2016 г. Марко Асенси дебютира в официалните мачове като част от испанския национален отбор.

Като част от "Червената ярост" е член на Световната купа 2018 в Русия.

Дебютният му гол за националния отбор бе отбелязан срещу хърватския национален отбор в дуел, който се състоя на 11 септември 2018 година. Мачът завърши с опустошителната победа на Испания с резултат 6: 0.