Елена Веснина: талантлив руски тенисист

27.03.2019

Много често тенисистите се концентрират или на сингъла, или на двойката. Универсалната Елена Веснина съчетава и двете от последните десет години. Тя спечели трофеи от Големия шлем в чифт, спечели WTA турнири без помощта на партньори. А през 2016 г. заедно с Екатерина Макарова успя да спечели финалите на Игрите в Рио над легендарната Мартина Хингис и Сабина Лисницки и да стане олимпийски шампион.

Стил на играта

Елена Веснина последователно се представя на различни турнири, без да обръща внимание на вида на сайта, но все пак стилът й на игра е по-близо до бързите съдилища. Тя има голяма първа услуга, тя действа агресивно на рецепцията, принуждавайки опонентите да поемат рискове. Елена Веснина

Елена обича незабавно да отбележи предимството си на корта. Мощни удари, тя се опитва да кара опонентите от ъгъла до ъгъла на сайта. Агресивните действия на властта се редуват с чести изходи към мрежата, което допълнително обърква съперниците.

Започнете с кариера

В Западен Лвов през 1986 г. е родена Веснина Елена. Тенисът влезе в живота на едно момиче на шестгодишна възраст, когато семейството й се премести в Сочи. Работила е в група с Юрий Юдкин, който също е стартирал Мария Шарапова, която по-късно заминава за САЩ.

Младежката кариера на Елена включваше не много значими мачове. Можете да изберете само четвъртфиналите на турнира за младша Голяма шлем, където е загубила от българския Сесил Карантачева. В допълнение, можете да си припомните изпълнения за националния отбор на Купата на федерацията, където заедно с други момичета Елена Веснина стигна до финала.

От 2002 г. насам спортистът започва да се състезава в турнири за възрастни. След като успя да достигне до финалите на ITF турнирите четири пъти в годината, тя успя да влезе в броя на триста най-силни тенисисти от WTA класацията. Тя също започна добре в двойки. До 2004 г. Веснина успя да спечели шест турнира по ITF.

Универсален боец

През сезон 2006–2007 г. се извършва преход към различно ниво на качество. За първи път в кариерата си тя стига до главния етап на турнира в Уимбълдън. Спортистът успя да се измъкне в четвъртия кръг, където загуби само за сънародника си Надежда Петрова. Така Елена Веснина се втурва в първата сто от класирането на WTA сингъла.

Най-голям успех в края на краищата спечели тенисистът. През годините Елена Веснина сътрудничи с много спортисти. Сред нейните партньори бяха Саня Мирза, Виктория Азаренка, Екатерина Макарова и др. През това време тя два пъти взе титлата Grand Slam.

Веснина Елена тенис

Първата победа бе спечелена на Откритото първенство на Франция през 2013 г., след което година по-късно беше успех в подобен турнир в САЩ. Освен това Елена печели петнадесет пъти на WTA турнири със своите партньори.

Веснин редовно е привлечен от игрите на руския национален отбор, където те използват нейния талант за игра в двойки. През това време тя печели финалните мачове на основния турнир за женски национален отбор заедно с отбора два пъти.

След поредица от неуспешни сезони, когато спортистът излетя от първите сто класации, Елена Веснина сякаш намери втори вятър. През 2016 г. тя стигна до полуфинала на Уимбълдън за първи път в сингъла, където загуби само непобедимата Серена Уилямс. Освен това заедно с Макарова спечели на Олимпиадата в двойки, където в решаващия мач двойката бе победена от Мартина Хингис и Сабина Лисницки.