Бруно Алвес: Португалската футболна кариера

23.03.2019

Бруно Алвеш е португалски професионален футболист, който играе централен защитник в италианския клуб Парма и португалския национален отбор. Преди това той играе за такива клубове като Порто, Зенит Санкт Петербург, Фенербахче, Каляри и Рейнджърс. Като част от националния си отбор е победител на Европейското първенство 2016. През 2009 г. той е обявен за играч на годината в Португалия. Включени в десетте най-добри класации на португалския национален отбор по отношение на броя на изиграните мачове.

Португалският защитник на Бруно Алвес

Биография на футболиста

Бруно Алвес е роден на 27 ноември 1981 г. в Повоа де Варзин, Португалия.

Започва да играе футбол в екипа на родния си град "Варзим", след което попада в Академията "Порто", където говори до 2002 година. Въпреки това, той не се отправи към главния отбор и през следващите три сезона играе под наем с клубове като гръцкия АЕК, както и с португалските Фарен и Витория.

В сърцето на Порто

През 2005 г. Бруно Алвес се завърна в Порто и година по-късно, през 2006 г., започна постоянно да влезе в стартовия състав на отбора. Той игра за главния отбор на клуба в продължение на пет сезона от игралната си кариера. По-голямата част от времето, прекарано в Порто, беше основният играч в отбранителната линия. От 2006 до 2009 г., четири пъти подред, той спечели националния шампионат на Португалия с отбора, също така три пъти печели португалската купа и два пъти по-голяма от Супербоула в страната.

Спектакли за "Зенит" в Санкт Петербург

Бруно Алвес се премести в Зенит през август 2010 г. за 23 млн. Евро. провел первый еврокубковый матч за «сине-бело-голубых» в рамках Лиги Европы 2010/11 гг. На 30 септември същата година футболистът проведе първия мач за купата на Европейската купа за „синьо-бяло-синьо“ в Лига Европа 2010/11. срещу бившия си клуб АЕК. На 14-та минута на двубоя Алвес вкара дебютния си гол, като по този начин отвори сметка за клуба в Санкт Петербург. Общо за Зенит той изигра 71 мача в RFPL и стана шампион на Русия през 2010 година.

Бруно Алвис шампион на Турция в състава на Фенербахче

Шампион на Турция в "Фенербахче"

През юни 2013 г. стана известно, че португалците са подписали нов договор с турското "Фенербахче". Като част от този клуб той става победител в националното първенство и Супербоула.

Кариера в Каляри и Рейнджърс

През юни 2016 г. Бруно Алвес започна да играе в Серия А за Каляри. Тук играчът е подписал договор за две години. Прекарал за "Сардините" в общия резултат от 36 мача и бе отбелязан с една цел. В края на май 2017, защитникът напусна клуба и се премести в клуба на Рейнджърс от шотландския шампионат, където изигра 20 официални мача и отбеляза един гол.

Бруно Алвес в Рейнджърс

Кариера за националния отбор на Португалия

През годините 2001-2004 г. Алвес участва в португалския младежки отбор. На младежко ниво, играе в 29 официални мача, вкара 3 гола.

През лятото на 2004 г. той е бил част от олимпийския отбор на Летните олимпийски игри през 2004 г. в Гърция, където отборът на Бруно не успя да напусне групата и играеше в трите мача.

През юни 2007 г. той дебютира в официални мачове в националния отбор на Португалия в приятелски срещу Кувейт (1: 1), а на следващата година той отиде с отбора на Европейското първенство 2008 в Австрия и Швейцария, където играе в един мач срещу швейцарците (0). : 2).

Бруно Алвс завършва Порто

След това Алвес бе основният играч в националния отбор в избора за Световната купа за 2010 година. В мача с Албания (2: 1) той отбеляза победния гол, което позволи на Португалия да достигне до плейофите. Там, в първия мач срещу националния отбор на Босна и Херцеговина, той вкара единствения гол в мача. Вторият мач завърши и с минимална победа за португалците, което позволи на техния отбор да се класира за Световното първенство за 2010 г. в Южна Африка, където Алвес игра в четирите мача.

Бруно Алвес в националния отбор на Португалия

Две години по-късно той е основен играч на Европейското първенство 2012 в Украйна и Полша. Там, в полуфиналния мач, Бруно Алвес не отбеляза решителен дузпи, което накара Португалия да напусне турнира. На следващия голям турнир, Световното първенство за 2014 г., Португалия се представи много зле, като не успя да напусне групата, а Алвес игра в два мача.

Най-успешен за Алвес беше следващото Европейско първенство 2016 във Франция. На този турнир Бруно с отбора за първи път в историята стана шампион на Европа, но самият играч играе в турнира само в полуфиналите с Уелс поради липсата на Пепе, който е ранен.

Европейският шампион на Бруно Алвес 2016

Но главният Бруно Алвес беше в Купата на Конфедерациите през 2017 г., играейки в три мача и ставайки бронзов медалист на турнира. На следващата година той бе включен в кандидатурата на националния отбор за Световното първенство през 2018 г. в Русия. Общо прекарано под формата на основния отбор на страната 95 мача, вкара 11 гола.