Алексей Михайличенко, украински футболист: биография, семейство, спортна кариера

Алексей Михайличенко - известен съветски и украински футболист. Той игра за националния отбор на СССР. Най-голямата популярност, постигната в Киев "Динамо". След завършване на спортната си кариера той преминава на треньор. В продължение на две години той ръководи националния отбор на Украйна.

Алексей Михайличенко е роден в Киев на 30 март 1963 г. От детството си усещах жажда за спорт, особено за футбол. Веднага след като наближи възрастта си, той влиза в младежкото спортно училище. Както всички момчета от Киев, мечтаех да играя за местното Динамо (Киев), а мечтата на Алексей се сбъдна.

Алексей Михайличенко

За да играе за младежки екип започна през 1973 г., Алексей Михайличенко. Футболистът играеше позицията на халф. От 10 до 18 години, играчът играе за младшите отбори от различни години, като постоянно е на молива на служителите на възрастното Динамо. През 1981 г. накрая му е било разрешено да играе за основния отбор.

В Киев "Динамо"

В дебютния сезон в състава на родния клуб Михайличенко веднага направи своя дебют във Висшата лига. Но често той не се появяваше на терена - състезанието беше скандално. Отборът беше един от лидерите на сезона и в резултат на това, като спечели 22 победи в 34 мача, регистрира победа в шампионата на Съветския съюз. Най-близкият преследвач - Москва "Спартак" - изостава със 7 пункта. Това е въпреки факта, че по това време са дадени само две точки за победата.

През 1982 г. успехът не се повтори, въпреки че Динамо (Киев) отново беше близо до шампионата. В последния кръг отборът на Киев победи Арарат Ереван с резултат 3: 2. Съдбата на златните медали зависи от играта на московския „Спартак”, която осигури третото място с Динамо Минск, който се бори за първенството. В мача Беларуси 4: 3 спечелиха с изобилие от голове.

Динамо Киев

През 1983 г. Алексей Михайличенко вече е пълноправен играч в основния отбор, но отборът не се справя толкова добре. Друг украински клуб стана триумф през този сезон - Днепропетровск Днепър, който спечели шампионата. "Бяло-синьото" зае само 7-о място.

Отново шампионите

Киевците, водени от Михайличенко, успяха да се върнат на предишното си ниво през 1985 година. Уверена игра през целия сезон - и още едно първенство. Москва "Спартак" изостава с 2 точки. На следващата година "Динамо" отново стана фаворит и шампион само благодарение на тогавашния лимит на равенство. В края на сезона в Киев и Москва точките "Динамо" бяха еднакво. И равенства - от 11. Но московчани губят една точка, а украинците не. Факт е, че в правилата имаше едно изключение - ако по време на мача двама или повече играчи бяха призовани към националния отбор, играта не попадаше под лимита. Алексей Михайличенко говори за Киев преди 1990 година. Тогава той успя да спечели четвъртото злато на СССР с отбора. Общо за отбора той прекара 137 мача, в които вкара 39 гола.

Динамо Киев

Кариера в Европа

След разпадането на Съветския съюз много футболисти решават да изпробват късмета си в чуждестранни клубове. Mikhailichenko Алексей Александрович не е изключение и отиде да играе в Италия. Украинският халф става играч "Сампдория" от Генуа, който печели Купата на Италия през миналия сезон. Ето защо, с новия клуб, той веднага действа в европейските състезания. В първия кръг италианците се срещат с германската „Кайзерслаутерн” и губят в далечния 0: 1. Срещата за връщане е продиктувана от клуба Михайличенко. Резултат 2: 0 даде изход към следващия етап.

В 1/8 финалите на "Сампдория" лесно се справят с гръцкия "Олимпиакос" (1: 0, 3: 1). В борбата за излизане на полуфинала, неочаквано губи от полската "Легия" 0: 1. Във втория мач генуезците имаха много възможности да поправят ситуацията, но играта завърши с равен резултат - 2: 2.

Михайличенко Алексей Александрович

Междувременно в шампионата на Италия случаят в „Сампдория” се разви добре. Въпреки домашното поражение на преките съперници в битката за медали “Генуа” и “Торино” (със същия резултат 1: 2), отборът уверено донесе въпроса до първата победа в историята си в серията “А”. Ужасни "Милан" и "Интер" изостават с 5 точки. Полузащитникът Михайличенко, чиято биография беше допълнена с още една шампионска титла, направи значителен принос за цялостния успех. Той изигра 24 мача, в които отбеляза три гола.

Мъгливият албион

Въпреки успеха, след края на сезона, Михайличенко се премества в Шотландското първенство. Той получава покана от един от лидерите - от отбора на Глазгоу Рейнджърс. В първия сезон в новия клуб украинският халф поставя един вид запис. Той става шампион за трета поредна година и всички страни са различни.

Вероятно най-лесно е да спечели Шотландското първенство. "Рейнджърс" заобиколи най-близкия преследвач, отборът "Харт на Мидлотиан", с 9 точки. В същото време за сезона вкара 101 гола.

Общо украинецът прекара пет сезона в Шотландия, печелейки пет титли. През 1993 г. “Абърдийн” загуби 9 точки, а през следващата - само 3. Борбата беше трудна. През 1995 г. Модъруел стана вторият, с 15 точки назад. През последната година от представянето на Михайличенко в Шотландия, Рейнджърс бяха принудени да преминат в Селтик, което бе с 4 точки назад в края.

Алексей Михайличенко футболист

Шотландците в Шампионската лига

В главния европейски турнир по купа на Стария свят Михайличенко вече игра с Динамо Киев. Но представянето с шампионката на Шотландия беше съвсем различно. През сезона 1992/1993, Рейнджърс първо елиминира датския Lyngby (1: 0, 2: 0), след това английския Leeds (2: 1, 2: 1) и влезе в груповия турнир. Съперници бяха френският „Олимпийски”, белгийският „Брюж” и руският ЦСКА. Шотландците никога не загубиха, но 4 равенства не им позволиха да заемат първо място. Те загубиха последния си шанс в последния кръг, играейки 0: 0 в равенство с ЦСКА. Французите отидоха на финала "Марсел".

През 1993/1994 г. отборът слизаше вече на етап 1/16 финали, в ожесточена борба, като загуби от българския "Левски" само благодарение на броя на отбелязаните голове в чуждо поле (3: 2, 1: 2). През 1994 г. системата на турнирите се промени. В груповата фаза започнаха да играят 16 отбора. Шотландците обаче не се класираха, губейки от гръцкия АЕК (0: 2, 0: 1).

В последния си сезон, когато играеше за Рейнджърс, Михайличенко и отборът се отправиха към груповата фаза, побеждавайки анортозис на Кипър (1: 0, 0: 0). Групата трябваше да се срещне с Дортмунд “Борусия”, италиански “Ювентус” и румънски “Стяуа”. След като получиха две смазващи поражения от италианците (0: 4 и 1: 4), шотландците загубиха шансовете си да излязат от групата. Без да спечелят нито една победа, те завършиха последно. Накрая Михаличенко изигра 110 мача за Рейнджърс, в който отбеляза 20 гола. През 1996 г. завършва професионалната си футболна кариера на 33-годишна възраст.

В националния отбор на СССР

Най-големият успех в националните отбори Михайличенко постигна, играейки за СССР. През 1988 г. заминава за Олимпийските игри в Сеул.

Биография на Michaelichenko

В първия мач съветският отбор играе без гост с домакините. В мача с аржентинците в 7-та минута се отвори Игор Доброволски и на 22-ри Михаличенко удвои преднината. Четвърт час преди края на мача, Алфаро изигра една топка, но южноамериканците не постигнаха повече. В последната среща срещу американците Михайличенко и се удвои. Първо, той отвори резултата в първите десет минути, а в 48-та минута постави резултата с 4-0 на таблото. Но такава убедителна победа не можеше да бъде спечелена, преди края на срещата американците спечелиха два гола. Но СССР все още напуска групата от първо място.

В 1/4 финалите австралийският отбор бе победен 3: 0. И отново Доброволски се отличи, осъзнал две наказания, и Михайличенко. Полуфиналът срещу италианците не беше лесен. Сметката бе отворена едва на 50-та минута, и го направи Wirdis. Доброволски успя да отбележи връщане на топката 10 минути преди края на обичайното време, премествайки мача в над времето. Допълнително половин час започна успешно за съветските футболисти - вече на 92-та минута Нарбековас поведе отбора напред, а на 106-а Михайличенко направи резултата 3: 1. Въпреки това, след няколко минути Karnneval играе една топка, определяне на крайния резултат 3: 2 в полза на СССР.

В решаващия мач, бразилските играчи се изправиха пред съветските играчи и отново трябваше да се възстановят след гол на Ромарио през първото полувреме. В средата на втория Доброволски изравни резултата. Решаващият гол в допълнителното време бе отбелязан от Юрий Савичев. Михаличенко вкара 5 гола в турнира.

Личен живот

Алексей Михайличенко се срещна с бъдещия си съпруг в младостта си. Семейството на футболист се формира от съюза с Инна, с когото се среща, когато са на 13 години. След 6 години официално се ожениха. Година по-късно се ражда първото им дете Алексей. Синът ми играеше футбол по едно и също време, но в крайна сметка реши да избере друг път за себе си. През 2004 г. Михайличенко има второ дете - той е наречен Матвей.

Семейство Алексей Михайличенко

През живота си спортистът спечели не само спортни чаши и медали. Алексей Михайличенко получава правителствени награди. От 2004 г. до 2016 г. е удостоен с три степени на украински орден за заслуги, а през 1989 г. - орден за приятелство на народите.

На треньорския пост

През 2012 г. Михайличенко - треньор на Динамо (Киев), в началото помогна Олег Блохин, и след това бе назначен за спортен директор. С младежкия отбор на Украйна спечели сребърен медал на Европейското първенство. На финала не бе възможно да се победи само холандският национален отбор.

Алексей Михайличенко награди

През 2008 г. става наставник на националния отбор. Дебютът бе приятелски мач с Кипър, който завърши с равен резултат - 1: 1. Михайличенко трябваше да се класира за Световната купа. Отборът започна с тежка победа над Беларус, Шевченко вкара единствения гол от дузпа. След това дойде по-уверена победа над Казахстан (3: 1) и нулево равенство с хърватите. През пролетта на 2009 г. на Уембли от английски 1: 2 се получи поражение, а победителите отбелязаха победния гол 5 минути преди края на срещата. През юни украинците не успяха да запазят печелившия резултат в гостуващия двубой срещу хърватите - 2: 2.

Сред пропуските в селекцията - нула дроу в Минск. В предпоследния кръг отборът Михайличенко спечели историческа победа над англичаните у дома, единственият гол, отбелязан от Назаренко през първото полувреме. Въпреки това, за британците, тези спектакли загуби бяха единствените, те уверено заеха първо място, а украинците отидоха на плейофите.

Треньор на Динамо Киев

Съперниците се сдобиха с гърците. Мачът в Атина завърши с нулево равенство, а в обратния мач Салпингидис вкара единствения гол в средата на първото полувреме. За Михайличенко този мач е последен в поста на главен треньор. Сега той работи в системата на Динамо Киев.