Алексей Березутски: биография, постижения

14.04.2019

Алексей Березуцки е известен руски футболен защитник. Играч на националния отбор. Многократен победител в шампионата и Супербоула на страната.

Между водна топка и баскетбол

Алексей Березуцки

Алексей Березуцки е роден в Москва през 1982 година. Той има брат близнак, който е по-стар от него с 20 минути. Той е и професионален футболист. Сега са заедно Клуб ЦСКА и руския национален отбор.

Майка им работеше като счетоводител, а баща й - учител по физическо възпитание, така че от детството си имали любов към спорта. В младшите училища, паралелно с футбола, те практикуваха водна топка. Но в резултат на това направи избор в полза на футболната школа "Промяна". Първият им треньор беше Владимир Лопатин.

Алексей, заедно с брат си, вече се отличаваше от връстниците си с висок растеж, дисциплина и отлични физически данни. На 15-годишна възраст техният отбор излетя от най-горното подразделение на шампионата на младежките училища. Братята сериозно мислеха да се свържат с футбола, преминавайки на баскетбол. Владимир Кобзев, бивш преднина на Автозаводцев, ги покани навреме в училището на екипа на Торпедо-ЗИЛ. Скоро известният треньор Борис Игнатиев започна да ги привлича към игрите за основния отбор.

Дебют в професионалния спорт

Алексей Березуцки снимка

В професионален екип Алексей Березуцки дебютира през 2000 година. Той беше на 18 години. В първата лига той излезе за "Торпедо-ЗИЛ" в Томск в мач срещу местния "Том". Березуцки играе в стартовия състав. Метеорологичните условия бяха напълно не футболни - 7 градуса студ. В резултат на това играта завърши с равенство 0: 0. След като похарчи още един мач за Торпедо, Березутски заел заем в Новоросийск Черноморец, който игра в големите лиги.

В елита на руския футбол Алексей Березуцки дебютира през март 2001 година. Той дойде като заместител в мача срещу Спартак Москва. В самия край „червено и бяло” грабна победата 2: 1.

Скоро в мача срещу Ростселмаш Березуцки вкара първия си гол в големите лиги. Точният му удар в началото на второто полувреме спаси Черноморец от поражение (1: 1). Общо в отбора на Новоросийск той изигра 14 мача.

В края на сезона „Черноморец” зае последното място и отлетя в първата лига.

В ЦСКА

Алексей Березуцки снимка със съпругата си

В ЦСКА дебютира през май 2002 г. Алексей Березутски. Биографията на спортиста по това време беше напълно свързана с футбола. Защитникът влезе на полето в мач срещу столицата "Торпедо". Първоначално конкуренцията в позицията му беше висока. Березуцки се състезава с Шемберас, Евсиков и Даев, но в крайна сметка успя да спечели място в стартовия състав.

Още през 2003 г. той играе във всички мачове на първенството от първите минути, като за първи път печели златни медали от националното първенство.

С ЦСКА и до днес тя е свързана с неговата биография. Березутски Алексей, чиято снимка редовно посещава страниците на спортните вестници, спечели шест руски шампионати с клуба, стана сребърен медалист пет пъти и още два бронзови медала. 7 пъти спечели купата на страната, шест пъти стана собственик на супер купата.

Общо, “армията” прекара 317 мача, в които отбеляза 6 гола.

Купа на УЕФА

Биография на Алексей Березуцки

Алексей Березуцки също успешно се представи на европейската сцена. Снимка защитник постоянно попадат в мача доклади на ЦСКА в Европа. Най-успешен е сезонът 2004/2005.

ЦСКА започна да играе в Шампионската лига. Във втория квалификационен кръг, Азербайджан нокаутира Нефтчи (0: 0, 2: 0), а в третия - шотландския Глазгоу Рейнджърс (2: 1, 1: 1). В груповата фаза руският клуб беше в същата група като английския Челси, португалския Порто и френския ПСЖ. След нулево равенство в Португалия и домакинска победа над французите (2: 0), отборът на Березуцки имаше всички шансове да продължи борбата.

Ситуацията се промени от две загуби от Челси (0: 2 и 0: 1). След това "ЦСКА" загуби у дома "Порто". В последния кръг те трябваше да победят PSG и да се надяват, че португалците ще загубят точки в мача с британците, които вече са си осигурили първото място. ЦСКА се справи със задачата - Семак проектира хеттрик, като донесе на московчаните победа в Париж 3: 1. Въпреки това, Порто грабна победата от Челси 5 минути преди финалната свирка. ЦСКА зае третото място в групата, продължи да играе в Лига Европа.

"ЦСКА" веднага влезе в 1/16 финалите в португалското "Бенфика" (2: 0, 1: 1), след което премина белградския "Партизан" (1: 1, 2: 0) и френския "Оксер" (4: 0, 0: 2).

В полуфиналите руснаците отпаднаха с италианската "Парма" 0: 0, а у дома си победиха противника с 3: 0. Така ЦСКА беше във финала с Лисабонския „Спортинг”. След първото полувреме "ЦСКА" загуби 0: 1. Повратният момент настъпи след 56 минути, когато Алексей Березуцки изравни. Тогава Жирков и Вагнер Любов довършиха въпроса. Спечелване 3: 1. ЦСКА е победител в Купата на УЕФА.

В руския национален отбор

В руския национален отбор Березуцки говори от 2003 г. насам. В разгара на успеха си той се озова на Европейското първенство през 2008 г. в Австрия и Швейцария.

Руският национален отбор по чудо удари европейското първенство, идващо на еврото от второ място, само заради домашно поражение в последния кръг на англичаните.

На еврото съперниците на руснаците бяха испанци, шведи и гърци. В дебютния мач отборът на Березуцки претърпя смазващо поражение срещу Испания 1: 4. След това, благодарение на две победи над Гърция (1: 0) и Швеция (2: 0), влязох в плейофите от второ място.

Отличен бе мачът от четвъртфиналите. Сметката в началото на второто полувреме откри Павлюченко. 5 минути преди финалния свирд холандците спаси Ван Нистерла от поражение. Победителят беше определен в допълнителното време. Торбински и Аршавин доведоха Русия до полуфиналите.

В борбата за достигане на решителния кръг на еврото руснаците отново загубиха от испанците (0: 3), като спечелиха бронзови медали.