Adnan Yanuzai: Спортна биография на белгийски футболист

19.06.2019

Аднан Янузай е белгийски професионален футболист, който играе като халф (флангово крило) в испанския Реал Сосиедад и белгийския отбор. Между 2011 и 2017 г. той играе за английския клуб Манчестър Юнайтед.

Аднан Янузай

През сезон 2013/2014 Янузай влезе в основния екип на „МЮ” под ръководството на Дейвид Мойс Следващите години се бориха за място в "основата" на такива треньори като холандеца Луи ван Гаал и португалския Жозе Моуриньо. Общо изигра за "МУ" петдесет мача и отбеляза пет гола.

В историята на Манчестър Юнайтед, Аднан Янузай беше запомнен като най-високоплатената тийнейджърка в клуба. заплати Белгийският талант достигна 60 хиляди паунда на седмица. Това е много повече от португалския Кристиано Роналдо, аржентинеца Лионел Меси и британския Уейн Руня в същата възраст.

Футболна биография

Той е роден на 5 февруари 1995 г. в Брюксел (Белгия). На шестгодишна възраст попада във футболната академия на клуба "Брюксел". Преди това човекът тренира в RVD Molenbek (в момента клубът вече не съществува). През 2005 г. Adnan Yanuzay беше забелязан от скаутите на Андерлехт и поканен в тяхната академия. Yanuzay играе отлично за пурпурно-бял младежки отбор. Той бе предсказан за голямо бъдеще в европейските топ клубове. През 2011 г. шестнадесетгодишният полузащитник получи оферта от клуба на Манчестър Юнайтед. Размерът на превода е 400 хиляди долара. Самият сър Алекс Фъргюсън (треньор-легенда на Червените дяволи) изрази мнението си за Аднан Янузая: „Човекът има отлична издръжливост и контрол. Той е много компетентно и плавно свързан с атаките, а също има време да помогне в защитната зона. Той е само на 18 години, но неговите ускорения и технически характеристики надвишават нивото на някои от най-добрите европейски футболисти. Januzu трябва да стане по-силен физически, а след това той ще стане играч на най-високото световно ниво. "

Спектакли за Червените дяволи

В сезона на Висшата лига 2012/2013, играейки за младежкия отбор на U-21 Манчестър Юнайтед, Аднан Янузай бе признат за най-добър резервен играч, получил трофея Денизил Харун. През следващия сезон подводниците на 19-годишната Янузая бяха добавени към списъка на обявените играчи за мача на 38-ия кръг срещу Уест Бром, но талантливият белгийски футболист нямаше достатъчно късмет да влезе на терена. Независимо от това, Adnan Yanuzai е основа за предсезонни приятелски мачове, провеждани в азиатските страни.

Janusai Adnan

Аднан прекара своя официален дебют за Манчестър през август 2013 г. в мач срещу Уигън Атлетик като част от Английската Супер Купа (победата на червените дяволи с общ резултат 2-0), когато той дойде като заместител на Робин van persie и прекарали на полето 6 минути. Почти месец по-късно (2 септември) дебютира във Висшата лига срещу Кристал Палас, когато замени Ашли Йънг на 68-та минута.

На 5 октомври 2013 г. полузащитникът Adnan Yanuzai направи „двойно” при гол на Sunderland.

Отдаване под наем

В края на август 2015 г. стана известно, че белгийското "крило" отива в немския клуб "Борусия Дортмунд". Договорът за наемане беше предвиден за една година, но „пчелите“ донесоха играча назад.

През лятото на 2016 г. “MJ” публикува на официалния си сайт новини, че Adnan Yanuzai отива в “Sunderland”. Това обаче не е прехвърляне, а договор за наем за практикуване на игра.

Дебютният мач за "черните котки" се проведе срещу Манчестър Сити. В този мач, белгийката дойде като заместник през второто полувреме и нанесе няколко силни дълги изстрела на гол на Джо Харт. Младият полузащитник обаче не успя да повлияе на изхода на мача - „котките” загубиха с резултат 2-1. Отбелязан е гол на Янузай за смог в Купата на лигата, когато Съндърланд се срещна с екипа на Шрюсбъри Таун. Целта на Adnan беше единственият и победоносен мач.